افزایش میزان یادگیری و بهره‌وری در کلاس‌های مجازی | نیهاد آکادمی مرجع آموزش تکنولوژی آموزشی

افزایش میزان یادگیری و بهره‌وری در کلاس‌های مجازی

20230906000951 fpdl.in think outside box school green blackboard 36051 447 full

با توجه‌ به اینکه کلاس‌های آنلاین در سال‌های اخیر بیشتر شده‌اند، مسئله افزایش میزان یادگیری دانش‌آموزان در این کلاس‌ها بسیار مهم است. در این وبلاگ، ما به بررسی راهکارهای مختلفی برای به حداکثر رساندن میزان یادگیری دانش‌آموزان در کلاس‌های آنلاین خواهیم پرداخت. از ارائه بازخورد به‌موقع و حساس تا استفاده از روش‌های آموزشی متنوع، ما به شما نشان خواهیم داد که چگونه می‌توانید تجربه یادگیری دانش‌آموزان را در کلاس‌های آنلاین بهبود بخشید.

کلاس آنلاین! عبارتی که هر روز بیش‌ازپیش برای آموزش و یادگیری با آن برخورد می‌کنیم. حتی برای برگزاری جلسات گروهی و کنفرانس‌ها نیز استفاده از محیط کلاس آنلاین یکی از گزینه‌های قابل‌تأمل است؛ اگر تا کنون تجربه شرکت در فضای تدریس آنلاین را داشته باشید، متوجه شده‌اید تنها تفاوت آن با تدریس حضوری، برقراری ارتباط با سایر افراد از طریق بستر اینترنت است.

پس اگر در نقش معلم یا مدرس هستید، در قدم اول باید به دانش‌آموزان این اطمینان خاطر را بدهید که در فضایی مشابه قرار دارند. حضور آن‌ها همچنان اهمیت دارد. پرسش‌وپاسخ و تعامل ادامه خواهد داشت و یادگیری مطالب توسط آن‌ها همانند محیط کلاس مدرسه، ارزشمند است.

بنابراین ارائه‌دهنده کلاس، نقش مهمی در القای این موضوع که سامانه یادگیری آنلاین، شرایطی حتی بهتر از آموزش حضوری را فراهم کرده است دارد. او برای این منظور باید از نرم‌افزار تدریس الکترونیکی کامل و جامعی استفاده نماید که امکانات جذابی را نیز برای آموزش مجازی فراهم کند. سپس مزایای آن را برای جلب دقت و توجه دانش‌آموزان به بهترین نحو به کار بگیرد.

در ادامه چگونگی بهره‌وری از محیط کلاس آنلاین در جهت یادگیری حداکثری را باهم مرور می‌کنیم.

فهرست مطالب

راه های افزایش میزان یادگیری در کلاس آنلاین

برای افزایش میزان یادگیری دانش‌آموزان در کلاس‌های آنلاین، می‌توانید از راهکارهای مختلفی استفاده کنید. برخی از راهکارهای پیشنهادی عبارتند از:

ارائه بازخورد به‌موقع و حساس

بازخورد به‌موقع و حساس می‌تواند رشد دانش‌آموز را تحریک کند و فرصت‌هایی برای تأمل و تقویت مهارت‌های تفکر انتقادی فراهم کند. بازخورد همچنین می‌تواند دانش‌آموزان را تشویق به پیگیری مطالب سخت، اخذ ریسک‌های خلاقانه یا بررسی زوایای و دیدگاه‌های جدید کند.

20230906001852 fpdl.in teacher talking with her students online 23 2148771464 full

ضبط ویدئو

کلاس‌های حضوری امکان ضبط ندارند. به‌نوعی مطالب یک‌بار گفته می‌شود. اگر فردی غایب باشد یا از یادداشت‌برداری و یا فهم مبحث، جا بماند، ممکن است نکته‌ای را از دست بدهد. شما می‌توانید این مشکل را به‌راحتی با تدریس آنلاین با نرم‌افزاری که قابلیت ضبط داشته باشد برای دانش‌آموزان حل کنید. قطعاً یکی از دغدغه‌های ذهنی آن‌ها هنگامی که تحت شرایطی امکان شرکت در کلاس را ندارند، عقب ماندن از درس‌هایشان است.

20230906002026 fpdl.in girl studying home watching online classes computer 746318 394 full

فراهم‌کردن دسترسی آسان به منابع

دسترسی آسان به منابع آموزشی می‌تواند به دانش‌آموزان کمک کند تا به طور مستقل و با اعتمادبه‌نفس بالاتری یادگیری خود را ادامه دهند. حالت ایده‌آل این است که دانش‌آموزان در کلاس آنلاین، فایل مبحث در حال تدریس را روی همان مانیتور یا صفحه دستگاه هوشمند خود مشاهده کنند؛ بنابراین توصیه می‌شود از نرم‌افزار تدریس آنلاینی استفاده کنید که امکان آپلود فایل PDF کتاب‌های درسی و مطالب و نمایش آن‌ها به‌صورت اسلاید را داشته باشد.

جمع‌آوری تمامی اسباب لازم برای یادگیری در یک مکان، باعث می‌شود تمامی توجه کاربران به یک محیط معطوف شود و این موضوع، به طبع، کیفیت یادگیری را افزایش می‌دهد.

گاهی برای تفهیم بهتر یک موضوع نیاز به نمایش ویدئویی مراحل آن است. حتماً برای هر معلمی اتفاق افتاده که نیاز به اجرای یک فیلم کوتاه برای بخشی از مبحث درس داشته باشد. در یک کلاس آنلاین در هر زمان امکان به‌اشتراک‌گذاری فیلم روی سیستم کامپیوتر یا حتی جستجوی آنلاین آن و اشتراک صفحه‌نمایش وجود دارد. این همان پیوستگی لوازم تدریس در یک محیط یکتاست.

20230906002223 fpdl.in asian business woman talking her colleagues about plan video conference with business team using computer online meeting video call 73503 1766 full

ارتباط صوتی و تصویری معلم با دانش‌آموزان و بالعکس

همان‌طور که در ابتدای صحبت گفته شد، فضای مجازی هر روز بیشتر از روز قبل امکاناتی را برای کاربرانش فراهم می‌کند تا کوچک‌ترین کمبود و نیازی به فضای حضوری احساس نشود. در واقع به دنبال دستیابی به کمترین میزان اتلاف زمان و هزینه‌هاست.

رفت‌وآمد به مدرسه علاوه بر زمان‌بر بودن و خستگی مسیر در ترافیک و آلودگی هوا و… را نیز به همراه دارد. پس فضایی را برای تدریس مجازی انتخاب کنید، تا ارتباط کلامی، چشمی و زبان بدن و… را با بهترین کیفیت بین معلم و دانش‌آموز برقرار کند.

در واقع امکان تعامل دو طرف باید به‌صورت کامل وجود داشته باشد. این تعامل در یادگیری مباحث بسیار نقش مهمی دارد پس آن را جدی بگیرید. معلم باید صوت و تصویر خود را به اشتراک بگذارد و دانش‌آموزان نیز از همین طریق با معلم و بقیه هم‌کلاسی‌ها ارتباط برقرار می‌کنند. استفاده از دوربین یا وب‌کم در محیط آموزش مجازی، از نکات حائز اهمیت دیگری است که باعث تمرکز حواس بیشتر دانش‌آموزان در کلاس درس در خانه می‌شود.

20230906002437 fpdl.in business video chat laptop 23 2148667506 full

تختهٔ کلاس

اولین نوع آموزشی که انسان از بدو تولد به‌وسیله آن یادگیری را آغاز می‌کند، یادگیری مصور است، یادگیری از طریق دیدن و حس بینایی. پس در حد امکان از تخته جهت نوشتن و ترسیم مفاهیم برای ارائه مطالب استفاده کنید. استفاده از رنگ‌های متفاوت برای نوشتن روی تخته نیز باعث ایجاد جلوه بصری زیبا و جذب بیشتر دانش‌آموزان به پیگیری مباحث خواهد شد.

20230906002616 fpdl.in close up woman class 23 2148888812 full

استفاده از روش‌های آموزشی متنوع

استفاده از روش‌های آموزشی متنوع مانند گروه‌بندی، پروژه‌های گروهی، بازی‌های آموزشی و فعالیت‌های عملی می‌تواند به دانش‌آموزان کمک کند تا به طور فعال در فرایند یادگیری شرکت کنند و درک عمیق‌تری از مطالب درسی پیدا کنند.

20230906002738 fpdl.in side view smiley girl holding notebook 23 2149455161 full

برنامه‌ریزی و سازماندهی خوب

برنامه‌ریزی و سازماندهی خوب در کلاس‌های آنلاین می‌تواند به دانش‌آموزان کمک کند تا به طور مؤثرتر در فعالیت‌های گروهی شرکت کنند و همچنین به طور منظم پروژه‌ها و تکالیف خود را انجام دهند.

20230906003322 fpdl.in student online young guy checked shirt with glasses studying computer does know answer 140725 164786 full

ارائه نمونه‌های قابل‌فهم و واضح

استفاده از نمونه‌های قابل‌فهم و واضح در تدریس مطالب درسی می‌تواند به دانش‌آموزان کمک کند تا درک عمق بالاتر و قابل‌فهم‌تر از مطالب درس پیدا کنند.

افزایش استقلال دانش‌آموزان

افزایش استقلال دانش‌آموزان در کلاس‌های آنلاین می‌تواند به آن‌ها کمک کند تا به طور فعال در فرایند یادگیری شرکت کنند و همچنین به طور مستقل و با اعتمادبه‌نفس بالاتری یادگیری خود را ادامه دهند.

ثبت تکلیف در محیط کلاس

پس از اتمام هر موضوع، تمرین و تکرار برای اطمینان از یادگیری دانش‌آموزان، یک عمل مهم و تأثیرگذار است. پس ثبت تکلیف، باید مانند کلاس حضوری، در هر زمان ممکن باشد، امکان ثبت تکلیف الکترونیک حین برگزاری کلاس آنلاین، قطعاً یک امکان شگفت‌انگیز خواهد بود. 

20230906003522 fpdl.in busy student wears round glasses hat write notes notebook 273609 8248 full

دیدن و انتقاد از کار هم‌کلاسی‌ها

پس از اینکه دانش‌آموزان پروژه‌های خود را ارائه دادند، از آنها خواسته شود تا حداقل به دو دانش‌آموز دیگر بازخورد دهند.

دانش‌آموزان با پاسخ‌دادن به سؤالات زیر، بازخورد خود را به همسالان خود ارائه دهند:

  • چه چیز جدیدی در مورد این موضوع یاد گرفتم؟
  • چه چیزی مرا در مورد این موضوع شگفت‌زده کرد؟
  • چه چیزی در مورد این ارائه دوست داشتم؟

فرمت آنلاین به هر دانش‌آموز فرصتی برای دیدن کار همسالان خود و ارزیابی آنها در مورد آنها برای بازتاب عمیق‌تر می‌دهد.

20230906003717 fpdl.in small girl answering teacher s questing while having online class during coronavirus epidemic 637285 9430 full

سخن پایانی

در این وبلاگ، ما به بررسی راهکارهای مختلفی برای به حداکثر رساندن میزان یادگیری دانش‌آموزان در کلاس‌های آنلاین پرداختیم. از ارائه بازخورد به‌موقع و حساس تا استفاده از روش‌های آموزشی متنوع، ما نشان دادیم که چگونه می‌توانید تجربه یادگیری دانش‌آموزان را در کلاس‌های آنلاین بهبود بخشید.

با استفاده از این راهکارها، شما می‌توانید به دانش‌آموزان خود کمک کنید تا به طور فعال در فرایند یادگیری شرکت کنند و درک عمق بالاتر و قابل‌فهم‌تر از مطالب درس پیدا کنند.

امیدواریم که این وبلاگ برای شما مفید باشد و به شما کمک کند تا تجربه یادگیری دانش‌آموزان خود را در کلاس‌های آنلاین بهبود بخشید.

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!
Language learning with artificial intelligence

آموزش زبان با هوش‌مصنوعی – چگونه با هوش‌مصنوعی زبان یاد بگیریم؟

آنچه در این پست میخوانید چرا از هوش مصنوعی برای یادگیری زبان استفاده کنیم؟  یادگیری تعاملی:  ارزیابی دقیق:  یادگیری مستمر:…

بیشتر بخوانید
Tome AI

ساخت پاورپوینت با هوش مصنوعی – Tome AI

آنچه در این پست میخوانید  Tome AI چیست؟ خدمات Tome AI چرا این ابزار جالب است؟ اما آیا منظور ما…

بیشتر بخوانید
یادگیری فعال

یادگیری فعال چیست؟ چگونه یادگیری را فعال کنیم؟

یادگیری فعال رویکردی تعاملی بین یاددهنده و یادگیرنده در فرایند یادگیری است. یادگیری فعال آموزش را اثربخش می‌کند و باعث انگیزه‌بخشی در فراگیران می‌شود

بیشتر بخوانید

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

برای ارسال نظر لطفا ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.