معرفی بهترین پلتفرم‌ های آموزش آنلاین | نیهاد آکادمی مرجع آموزش تکنولوژی آموزشی

معرفی بهترین پلتفرم‌ های آموزش آنلاین

20230906114258 fpdl.in elearning education internet lessons online webinar education internet technology 117255 2111 full

در این وبلاگ قصد داریم به معرفی و بررسی انواع پلتفرم‌های آنلاین آموزشی مورداستفاده در ایران بپردازیم. این پلتفرم‌ها شامل انواع سرویس‌های آموزشی آنلاین از قبیل سایت‌های آموزشی، کلاس‌های آنلاین، اپلیکیشن‌های آموزشی و… می‌شوند. در این وبلاگ به طور کامل به هر کدام از این پلتفرم‌ها می‌پردازیم و مزایا و معایب، کاربردها و چیستی آنها را توضیح می‌دهیم.

پلتفرم‌های آنلاین آموزشی به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین بخش‌های فضای دیجیتال در دنیای امروز، دارای اهمیت ویژه‌ای هستند. این پلتفرم‌ها در بسیاری از حوزه‌های مختلفی همچون آموزش زبان، آموزش کسب‌وکار، آموزش علوم، آموزش مهارت‌های فنی و… مورداستفاده قرار می‌گیرند. در ایران نیز این پلتفرم‌ها رواج دارند و در ادامه به معرفی و بررسی برخی از این پلتفرم‌ها خواهیم پرداخت.

فهرست مطالب

پلتفرم چیست؟

کلمه پلتفرم به معنای سکو است. سکو این خاصیت را دارد که هر کس به روی آن رود به بهتر دیده می‌شود. بنا به این تعریف پلتفرم‌های آموزشی به‌عنوان سکوهایی هستند که فرصتی برای بهتر دیده‌شدن در اختیار کسب‌وکار شما در حوزه آموزش قرار می‌دهد.

20230906114741 fpdl.in closeup mobile phone with cloud apps concept mobile apps 86639 2100 full

انواع پلتفرم آموزش مجازی

 

پلتفرم آموزش آنلاین تحت وب

 برای استفاده از این پلتفرم نیازی به نصب اپلیکیشن خاصی وجود ندارد.

 • مزایا:

– امکان برقراری ارتباط بین دانش‌آموزان و مدرسین در هر زمان و هر مکان

– امکان ارائه فیدبک در زمان واقعی برای دانش‌آموزان

– کاهش هزینه‌های آموزشی در مقایسه با کلاس‌های حضوری

 • معایب:

– نیاز به اینترنت پایدار و سرعت بالا

– بستر آموزشی آنلاین ممکن است برای برخی از دانش‌آموزان دشوار باشد

– نیاز به تکنولوژی مناسب برای شرکت در کلاس‌های آنلاین

 

پلتفرم آموزش آنلاین با نصب اپلیکیشن

  برای استفاده از این پلتفرم باید اپلیکیشن مربوط به آن را نصب کنید.

 • مزایا:

– امکان دسترسی به دوره‌های آموزشی در هر زمان و هر مکانی

– روش آموزشی متنوع از جمله بازی‌های آموزشی و فیلم‌های آموزشی

– هزینه‌های کمتر نسبت به کلاس‌های حضوری

 • معایب:

– برخی از اپلیکیشن‌های آموزشی ممکن است کیفیت پایینی داشته باشند

– نیاز به تکنولوژی مناسب برای استفاده از اپلیکیشن‌های آموزشی

 

پلتفرم آموزش مجازی به کمک ویدیوهای آموزشی

 • مزایا:

 آموزش تحت ویدیو و محتوای بصری (تلویزیون، ویدیوهای آموزشی و….)

– امکان دسترسی به دوره های آموزشی متنوع و با کیفیت بالا

– امکان مشاهده ویدئوهای آموزشی با کیفیت بالا

– امکان دسترسی به منابع آموزشی در هر زمان و هر مکانی

– امکان تنظیم برنامه آموزشی شخصی

 • معایب:

– برخی از دوره های آموزشی ممکن است کیفیت پایینی داشته باشند

– نیاز به اینترنت پایدار برای مشاهده ویدئوهای آموزشی

– هزینه‌های زیادی برای دسترسی به دوره‌های آموزشی با کیفیت بالا 

20230906115208 fpdl.in e learning student university conceptual 31965 18218 full

معرفی پلتفرم‌های برتر آموزش آنلاین خارجی

 Edmodo

Edmodo دومین شبکه آموزش جهانی در بحث آموزش آنلاین است که در این پلتفرم ابزارهای تعاملی و آموزشی فراهم شده تا مربیان و دانش‌آموزان حتی والدین بتوانند با هم در ارتباط باشند. مربیان و معلمان منابع آموزشی را به اشتراک می‌گذارند و دانش‌آموزان نیز می‌توانند در بحث و گفتگوها شرکت کنند. همچنین مربیان پس از تدریس می‌توانند نتایج یادگیری را ارزیابی نموده و محتوای آموزشی خود را به‌روزرسانی نمایند.

Edmodo logo

 Showbie

هدف showbie تشکیل کلاس‌هایی است که بر آموزش تمرکز دارد نه فناوری و تکنولوژی. Showbie تمام ابزارهای ضروری موردنیاز برای آموزش را فراهم آورده است. بنابراین مربیان با صرف تمرکز بر آموزش می‌توانند به تدریس بپردازند. همچنین امکاناتی مانند تشکیل گروه‌های معلمان و دانش‌آموزان جهت تبادل نظر و همفکری وجود دارد. از دیگر ویژگی‌های این پلتفرم می‌توان به ابزار حاشیه‌نویسی، دفترچه راهنما، ایجاد تکالیف جدید، نمونه کارهای دانشجویی و افزودن یادداشت‌های صوتی به کارهای دانشجویی اشاره کرد.

showbie logo

iTunes U

می‌توان گفت رقیب اصلی showbie پلتفرم آموزش آنلاین iTunes است که بیشتر امکانات خود را برای افرادی که از سیستم‌عامل IOS استفاده می‌کنند به‌صورت رایگان ارائه می‌دهد. در هر دو پلتفرم استفاده از نسخه موبایل بسیار راحت است، اما تفاوت‌هایی هم با هم دارند. iTunes بیشتر بر روی دانشگاه‌ها تمرکز دارد، همچنین دانش‌پذیران می‌توانند از دوره‌های آموزشی موجود در سایت نیز استفاده کنند و در این سایت یک کتابخانه بزرگ با دوره‌های مختلف برای عموم نیز وجود دارد.

iTunes U

Moodle

Moodle هم یکی از سیستم‌های مدیریت یادگیری آنلاین رایگان است که مورد استقبال قرار گرفته است. این پلتفرم به‌صورت منبع‌باز برای آموزش آنلاین در اختیار مربیان قرار گرفته است که قابل‌توسعه و تنظیم است. ابزارهای متنوعی برای مدیریت و توسعه دارد که می‌توانید در داشبورد با یک نگاه تمام کارها و پیام‌های فعلی‌تان را مشاهده کنید و با استفاده از ابزار تقویم می‌توانید تقویم تحصیلی و جلسات گروهی را مدیریت کنید. همچنین هشدارها و اعلان‌های از قبل برنامه‌ریزی‌شده را برای امورات روزانه و تنظیم جلسات در انجمن‌ها و غیره را می‌توانید دریافت و تنظیم کنید.

moodle2

Schoology

Schoology یک سیستم مدیریت یادگیری برای مدارس و مؤسسات آموزش عالی و حتی شرکت‌های بزرگ است. با این پلتفرم می‌توانید کلاس خود را مدیریت کنید تکالیف را ایجاد و ارسال کنید، در بحث‌های تعاملی و ارزیابی و نظرسنجی‌ها شرکت کنید. هدف اصلی این پلتفرم اتصال افراد برای تعامل و یادگیری است. مربیان می‌توانند اطلاعات و منابع را با دانش‌آموزان خود ایجاد، مدیریت و به اشتراک بگذارند و دانش‌آموزان نیز می‌توانند باهم تعامل و تبادل اطلاعات داشته باشند.

Schoology

Sakai

Sakai یک پلتفرم آموزش آنلاین است که با طیف گسترده‌ای از ویژگی‌ها و ابزارهایی که در اختیار معلمان و دانش‌آموزان قرار می‌دهد امکان ایجاد یک کلاس آنلاین باکیفیت را فراهم می‌کند. مجموعه استاندارد Sakai از ابزارهای اصلی، قابلیت بحث و گفتگو، اعلان‌ها، پیام‌رسانی، مدیریت پرونده، تحویل تکالیف، ارزیابی و بسیاری موارد دیگر را ارائه می‌دهد.Sakai مؤسسات آموزش عالی و دانشگاهی را هدف قرار داده است. همچنین sakai دارای گروه‌های فعال است که به قابلیت دسترسی، بین‌المللی‌سازی اسناد و ابزارها و قابلیت‌های خاص اختصاص‌یافته است.

Sakai

Canvas

Canvas پلتفرم آموزش آنلاین قابل‌اطمینان و قابل تنظیمی است که نسخه موبایل آن نیز موجود است. رابط کاربری این پلتفرم بسیار ساده است و مانند سایر سیستم‌های مدیریت یادگیری ویژگی‌ها و قابلیت‌های زیادی دارد از جمله ویژگی‌های اساسی مانند تکالیف، ابزارهای گفتگو، اعلان‌ها و گزینه‌های بازخورد و… . همچنین دارای یک موتور گزارشگر تجزیه‌وتحلیل گرافیکی است. این تجزیه‌وتحلیل به معلمان کمک می‌کند تا نتایج را بهتر مشاهده کنند و در صورت نیاز با دانش‌آموزان ضعیف بیشتر کار کنند.

canvasteachinglearning 0

 Google Classroom

یکی دیگر از سیستم‌عامل‌های یادگیری آنلاین google classroom است که دارای بستری مبتنی بر وب است و با داشتن اکانت G suite for education گوگل شما را با تمام سرویس‌های خود از جمله Gmail ،Docs ،Google Calander و… ادغام می‌کند و از این طریق می‌توانید از تمام اسناد، فرم‌ها و اسلایدهای گوگل استفاده کرده و آن‌ها را در جای مناسب ذخیره کنید. Google Classroom ایجاد کلاس‌ها، انجام تکالیف، برقراری ارتباط و سازماندهی را آسان می‌کند. معلمان می‌توانند به‌سرعت ببینند چه کسی کار را به اتمام رسانده یا نپذیرفته است و بازخورد و نمرات مستقیم و واقعی را در Google Classroom ارائه می‌دهند.

Google Classroom 1050x525 1

EdApp

EdApp یک نرم‌افزار کلاس آنلاین و درحقیقت یک LMS با امکانات متعدد سفارشی‌سازی، تولید و به‌اشتراک‌گذاری محتوا، مدیریت و نظارت بر عملکرد فراگیران و روند برگزاری کلاس است. یکی از ویژگی‌های بارز این نرم‌افزار آموزش مجازی امکان دسترسی شخصی‌سازی شده به موارد درسی و اطلاعات برای هر فراگیر است. از دیگر ویژگی‌های آن نیز می‌توان به امکانات مناسب برای روش آموزش مجازی گیمیفیکیشن و مناسب‌بودن آن برای موبایل لرنینگ اشاره کرد.

 شاید مهم‌تر از ویژگی‌های کارکردی، آنچه در مورد نرم‌افزار کلاس مجازی رایگان EdApp جلب‌توجه می‌کند هزینهٔ استفاده کاملاً رایگان آن است. این نرم‌افزار را می‌توانید از وب‌سایت EdApp یا از بازارهای دانلود اپلیکیشن موبایل دانلود کنید.

EdApp

 Kaltura

اگر به دنبال یک نرم‌افزار برگزاری کلاس آنلاین رایگان خارجی، Kaltura نیز می‌تواند گزینهٔ خوبی برای شما باشد. این نرم‌افزار، امکان ایجاد رایگان دوره‌های آموزشی کاملاً مبتنی بر وب را فراهم کرده است. Kaltura امکاناتی مانند تخته وایت‌برد، سیستم مدیریت محتوا، اشتراک‌گذاری صفحه‌نمایش، ضبط بر بستر فضای ابری، ارسال پیام متنی، برگزاری آزمون و غیره را در اختیار شما قرار می‌دهد. همچنین امکان ادغام این نرم‌افزار کلاس آنلاین با انواع LMSها را نیز خواهید داشت.

kaltura logo 2

 Zoom

بسیاری نرم‌افزار زوم (Zoom) را بهترین پلتفرم کلاس آنلاین رایگان می‌دانند. این نرم‌افزار، کاملاً مبتنی بر وب بوده و پیش از آن که به‌عنوان یک پلتفرم تدریس آنلاین شناخته شود، از آن برای ارائهٔ ویدئوکنفرانس استفاده می‌شد. از مزایای این نرم‌افزار برگزاری کلاس آنلاین رایگان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سهولت استفاده و رابط کاربری ساده
 • برخورداری از اپلیکیشن موبایل
 • امکان ضبط و پخش ویدئو
 • امکان چت در طول برگزاری کلاس به‌صورت عمومی یا خصوصی با مدیر کلاس
 • به اشتراک‌گذاری صفحه‌نمایش
 • امکان ساخت اتاق‌های جداگانه در کلاس برای بحث و تبادل نظر
Zoom

TalentLMS

اگر بخشی از برنامهٔ آموزشی‌تان به‌صورت خودکار پیش می‌رود، TalentLMS یکی از بهترین پلتفرم‌های برگزاری کلاس آنلاین رایگانی است که می‌توانید از آن استفاده کنید. این پلتفرم آموزش مجازی، مبتنی بر فضای ابری بوده و قابلیت ادغام با نرم‌افزار زوم را نیز داراست. می‌توانید با استفاده از ابزارهای متعدد این نرم‌افزار، دوره‌های خود را ایجاد و آپلود کنید.

 می‌توانید نرم‌افزار کلاس مجازی رایگان TalentLMS را برای هر فراگیر در مواردی مانند زمان و نحوهٔ استفاده، با استفاده از پلاگین‌ها و ماژول‌های آمادهٔ آن، سفارشی‌سازی کنید. برخی از ویژگی‌های مهم این نرم‌افزار کلاس آنلاین شامل تالارهای گفتگوی جداگانه، امکان ارسال پیام‌های متنی شخصی، برگزاری وبینار به‌صورت فوری و ارائهٔ تجزیه‌وتحلیل از روند پیشرفت کلاس و هر فراگیر هستند.

logo talentlms 1

 Inquisiq

نرم‌افزار Inquisiq نیز یک پلتفرم LMS است که به‌ویژه به‌منظور آموزش مجازی در محیط‌های اداری و سازمانی و نیز جهت آموزش مشتریان، کاربرد و محبوبیت یافته است. این پلتفرم، امکان ایجاد کل برنامهٔ آموزشی به‌صورت یکجا و یکپارچه را فراهم کرده و دارای ویژگی‌هایی مانند یادگیری خودکار (Automated Learning)، پشتیبانی از یادگیری ترکیبی (Blended Learning) و ویژگی‌های مربوط به تجارت الکترونیک (eCommerce) است.

 نرم‌افزار آموزشی Inquisiq کاملاً با استانداردهای SCORM (استانداردهای تعیین‌شده از سوی سازمان آموزش مجازی آمریکا) هماهنگی دارد.

پیش از دانلود و نصب این نرم‌افزار کلاس مجازی باید بدانید که این نرم‌افزار، رایگان نیست و در حال حاضر قیمت آن از ۳۵۰ دلار به‌ازای هر ماه استفاده شروع می‌شود.

inquisiq

 360Learning

دیگر نرم‌افزار آموزش مجازی مناسب برای سازمان‌ها و محیط‌های اداری 360Learning است. این نرم‌افزار، سازمان‌ها را در جذب و آموزش کارکنان جدید یاری کرده و علاوه بر این، برای آموزش شرکا، مشتریان، همکاران و توسعهٔ تیم نیز مناسب است. 360Learning، امکان ایجاد دوره‌های آموزشی مشترک را نیز فراهم کرده و درنتیجه، امکانات مدیریتی آن نیز قابلیت به‌اشتراک‌گذاری دارند. استفاده از این نرم‌افزار آموزشی رایگان نیست؛ اما بسیار ارزان بوده و از هشت دلار به‌ازای هر ماه استفاده شروع می‌شود.

360learning

BrainCert

BrainCert یکی از بهترین نرم‌افزارهای کلاس مجازی است و تمامی ابزارهای موردنیاز را در اختیار شما قرار می‌دهد. این نرم‌افزار نیز امکان ترکیب آموزش خودمحور و آموزش آنلاین زنده را فراهم کرده و از چهار بخش زیر تشکیل شده است:

 • یک پلتفرم آموزش آنلاین
 • یک LMS سازمانی
 • یک کلاس درس مجازی
 • چندین اتاق جلسه

از ویژگی‌های کلیدی این یک پلتفرم آموزش مجازی ، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مبتنی بر وب
 • امکانات مربوط به ساخت دوره با امکان سفارشی‌سازی
 • امکانات مخصوص برگزاری آزمون و قابلیت به اشتراک‌گذاری آزمون‌ها
 • مدیریت یکپارچه‌ی محتواها مبتنی بر سرورهای فیزیکی یا مجازی
 • برخورداری از ویژگی Simulcast‌ برای تطبیق کیفیت ویدئو
 • برخورداری از تکنولوژی WARP تراکم شبکه برای اتصال پایدار
 • امکان ادغام با نرم‌افزارهای  MailChimp، PayPal، Scribd  و Youtube
 • امکان ارسال لینک‌های شخصی‌سازی‌شده با برند سازمان

قیمت نرم افزار آموزش از راه دور BrainCert بر اساس ویژگی‌های سفارش‌دهنده تعیین می‌شود.

Braincert Lifetime Deal on Pitchground

Adobe Connect

ادوبی کانکت (Adobe Connect for Virtual Classroom) یک نرم افزار مدیریت کلاس درس آنلاین معروف است که به‌عنوان یک برنامه‌ی وب کنفرانس پیشرفته نیز شناخته می‌شود. این پلتفرم، مبتنی بر ابر مجازی بوده و ویژگی‌هایی مانند موارد زیر را ارائه می‌دهد:

 • امنیت بسیار بالای محتواها و داده‌ها با رمزگذاری آنها
 • اتاق‌های مجزا برای برگزاری جلسات هم‌زمان
 • امکان ایجاد استوری‌بورد
 • امکان سفارشی‌سازی محیط کلاس با ویژگی‌های مربوط به برند شما
 • امکانات تعاملی متعدد هنگام برگزاری کلاس آنلاین بین معلم و دانش‌آموزان

هزینۀ استفاده از پلتفرم آموزش مجازی ادوبی کانکت، ماهانه، ۳۷۰ دلار است.

Adobe Connect

WizIQ

WizIQ یک نرم افزار مدیریت کلاس درس مقرون‌به‌صرفه با طرح‌های پرداخت مختلف است که تمامی امکانات موردنیاز شما در تدریس آنلاین را در اختیارتان قرار می‌دهد. برگزاری کلاس آنلاین زنده، ایجاد دوره و فروش آن و وجود برخی ویژگی‌های مخصوص آموزش کارمندان و مشتریان از ویژگی‌های این نرم افزار آموزش مجازی علاوه بر ویژگی‌های معمول پلتفرم‌های آموزش مجازی است. از دیگر ویژگی‌های WizIQ‌ نیز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تخته وایت‌برد تعاملی تمام‌صفحه با امکان افزودن انواع نقشه و حاشیه‌نویسی
 • آزمون‌ساز آنلاین
 • ارزیابی خودکار آزمون‌ها
 • ارائه‌ی تجزیه‌وتحلیل‌های آماری از روند کلاس و هر دانش‌آموز
 • امکان ساخت دوره در قالب‌های PPT و HTML و آپلود آنها در ابر مجازی
 • سازگار با موبایل
 • امکان ادغام با نرم افزار کلاس آنلاین Moodle
WizIQ logo education online smaller

Bigbluebutton

این پلتفرم وبینار کاملاً تحت وب بوده است و نیاز به نصب هیچ‌گونه اپلیکیشن و نرم‌افزاری ندارد و فقط کافی است که مرورگر دستگاه خود را باز کنید و اطلاعات مورد نیازتان را وارد کنید. برای استفاده از این محیط باید مانند ادوب کانکت هزینه اشتراک بپردازید. این پلتفرم دارای امکانات و ویژگی‌هایی مانند:

 • پشتیبانی از موبایل و تبلت
 • اشتراک گذاری صدا
 • اشتراک گذاری وبکم
 • اشتراک گذاری صفحه نمایش
 • تخته وایت برد چند منظوره
 • امکان چت عمومی و خصوصی
 • یادداشت‌های اشتراکی
 • حضور و غیاب با ذخیره سازی اطلاعات کاربران حاضر در کلاس
 • امکان نظرسنجی
BigBlueButton logo 1 1

معرفی پلتفرم های برتر آموزش آنلاین ایرانی

آسان سمینار

آسان سمینار، پلتفرم آموزش آنلاین و بستر برگزاری وبینار آنلاین و ویدئوکنفرانس می‌باشد. هرآنچه که به‌عنوان بستر آموزش آنلاین نیاز دارید، در اینجا می‌یابید و علاوه‌برآن، از مهم‌ترین مزایای پلتفرم آموزش آنلاین آسان سمینار، پنل اختصاصی برای بهتر دیده‌شدن در گوگل و همچنین تیم پشتیبانی قوی برای رفع مشکلات در کلاس آنلاین برای کاربران و اساتید است.

در پلتفرم آموزش آنلاین آسان سمینار تمام برنامه‌ریزی‌های روزانه هفتگی و ماهانه و ابزارهای لازم برای تدریس آنلاین و همچنین تخته سفید چندکاربره برای تدریس به‌صورت گروهی و بسیاری از امکانات و تجهیزات دیگر را می‌توانید به‌راحتی و بدون پیچیدگی به کار ببرید.

asanseminar full

سامانه شاد

سامانه شاد یکی از بسترهای آموزشی ویژه دانش‌آموزان و مدارس است. شاد مخفف عبارت سامانه شبکه‌های اجتماعی دانش‌آموزان است. تمامی دانش‌آموزان و دبیران مدارس برای استفاده از این سامانه ابتدا باید در آن ثبت‌نام نمایند سپس کد احراز هویت برای آن‌ها ارسال می‌گردد. دانش‌آموزان و دبیران امکان ارسال فایل‌های صوتی و عکس و… را دارند.

سامانه شاد امکان استفاده از تخته سفید را ندارد؛ بنابراین دبیران برای تدریس دروسی مانند ریاضی و… که نیاز به نوشتن و توضیح بیشتر در کلاس وجود دارد، با مشکل مواجه هستند و به‌ناچار فایل از قبل ضبط شده را هنگام تدریس در سامانه بارگذاری می‌کنند.

Logo

سامانه فراروم

سامانه جلسات مجازی فراروم به‌عنوان بستری برای مدیریت جلسات اینترنتی با سامانه‌های مختلف می‌باشد. کاربرد این سامانه بیشتر به‌منظور برگزاری جلسات آنلاین مشاوره‌های تحصیلی است.

فراروم به‌تازگی سامانه خود را گسترش داده و برای مدیریت و برگزاری جلسات آنلاین در بخش خصوصی و دولتی و همچنین برای مؤسسات آموزشی، دانشگاه‌ها و مدارس نیز آماده ارائه خدمات می‌باشد.

fararoom4 mini
logo 1

اسکای‌روم

اسکای‌روم هم جزو نرم‌افزارهای آموزش آنلاین است که برای برگزاری وبینار و کلاس‌های آنلاین مورداستفاده قرار می‌گیرد. از جمله قابلیت‌های اسکای‌روم، ارتباط تصویری و صوتی و ارسال و به‌اشتراک‌گذاری فایل‌ها و اسلایدها و همچنین تخته سفید است. اخیرا اسکای‌روم قابلیت ضبط و بازپخش جلسه را اضافه کرده و شما برای بازبینی مجدد می‌توانید از این پلتفرم استفاده کنید.

skyroom image

سی روم

سی روم هم به‌عنوان سامانه آموزش مجازی برای برگزاری وبینار و کلاس‌های مجازی فعالیت می‌نماید. از قابلیت‌ها و ویژگی‌های سی روم می‌توان به ضبط و اشتراک‌گذاری جلسه، ارسال و دریافت فایل‌های صوتی و تصویری، تنظیمات کنترل دسترسی، اشتراک‌گذاری دسکتاپ و گفتگوی عمومی و خصوصی اشاره کرد.

color logo

نیما

(نرم افزار یادگیری مجازی امیرکبیر) نیما در سال ۱۳۸۸-۱۳۸۹ توسط محققان و طراحان دانشگاه امیرکبیر پیاده‌سازی شد و برای برگزاری کلاس‌های مجازی این دانشگاه اختصاص یافت. در سال ۱۳۹۲ این نرم‌افزار توسط شرکت خصوصی رایاپردازش هوشمند امیرکبیر به‌عنوان مالک نرم‌افزار نیما، فرایند تجاری‌سازی این نرم‌افزار را آغاز نمود. بسیاری از قابلیت‌های سامانه آموزش مجازی در این نرم‌افزار گنجانده شده است.

FINAL Nima 1024x1024 1 e1694000729452

پلتفرم فرادرس

فرادرس برای آموزش الکترونیکی دانشگاهی ایران است و دوره‌های آموزشی زیادی برای اکثر دروس دانشگاهی و مطالب مختلف برای عموم در نظر گرفته است. اما این پلتفرم دوره‌های خود را به‌صورت ویدئوهای آفلاین ارائه می‌دهد.

logo faradars

پلتفرم ایسمینار

ایسمینار معروف‌ترین پلتفرم برگزاری وبینار است و هدف آن به گفتهٔ خودشان بهره‌مندی تمام هم‌وطنان از تجربیات استادان باتجربه، بدون درنظرگرفتن محدودیت‌های جغرافیایی، زمانی و یا اقتصادی هستند.

ایسمینار اولین و تنها پلتفرم تخصصی مدیریت و فروش وبینار و رویدادهای آنلاین می‌باشد.

در واقع این پلتفرم به شما این امکان را می‌دهد که هم وبینار برگزار کنید و هم در وبینار شرکت کنیم.

%D8%A7%DB%8C%D8%B3%D9%85%DB%8C%D9%86%D8%A7%D8%B1

پلتفرم ماراد

پلتفرم ماراد یکی از جدیدترین و بهترین پلتفرم‌ها در زمینه تدریس و آموزش مجازی است. این پلتفرم تحت وب است و هم در زمینه آموزش آنلاین و هم در زمینه آموزش آفلاین خدمات خود را ارائه می‌دهد.

از بهترین مزیت‌های این پلتفرم رایگان بودن آن است به این معنی که از اساتید و معلمین محترم در قبال تدریس‌کردن در این پلتفرم هیچ هزینه‌ای پرداخت نمی‌کنند.

download 1

الوکام

هنگام انتخاب پلتفرم کلاس آنلاین ایرانی باید دقت کنید که همهٔ امکاناتی که پلتفرم‌های روز دنیا در اختیار شما قرار می‌دهند را بتوانید داشته باشید. نرم‌افزار کلاس آنلاین الوکام یکی از پیشروترین‌ها در این زمینه در ایران است. این نرم‌افزار از امکانات متعددی بهره می‌برد که مهم‌ترین آنها عبارت‌اند از:

 • ضبط کلاس بدون نیاز به افزونه یا نرم‌افزار دیگر
 • سازگار با انواع دستگاه‌ها
 • امکان حضوروغیاب به‌صورت لحظه‌ای
 • امکان ایجاد نظرسنجی با انواع سوالات
 • امکان پخش فایل‌های صوتی و تصویری بدون نیاز به بارگذاری
 • امکان به اشتراک‌گذاری صفحه‌نمایش به طرق مختلف ازجمله صفحه‌ی وب، یک نرم‌افزار یا کل صفحه نمایش
 • امکان برگزاری آزمون و کوئیز و به اشتراک‌گذاری لینک آنها
 • امکان به اشتراک‌گذاری انواع فایل
 • تخته وایت‌برد با امکان ترسیم اشکال و یادداشت‌نویسی
 • امکان برگزاری جلسه‌ی صوتی
 • امکان قطع صدا به‌منظور برقراری نظم بیشتر و صرفه‌جویی در مصرف اینترنت

پلتفرم تدریس آنلاین الوکام با انواع LMSها نیز سازگار بوده و بسته‌های متنوعی را متناسب با نیازهای شما در اختیارتان قرار می‌دهد. این بسته‌ها از کلاس‌های دونفرهٔ خصوصی تا ۱۰۰۰ نفره را پوشش می‌دهند. الوکام به‌منظور آشنایی کاربران با محیط کاربری نرم‌افزارش یک نسخهٔ رایگان سه‌روزه با پنج کاربر، چهار تصویر هم‌زمان و زمان نامحدود را نیز ارائه کرده است.

F LOGO new logo5885 1024x410 1

بل میت

بل میت اتاقی مجازی با ابزارهای تعاملی مختلفی در اختیار شما می گذارد که تمامی امکانات برای یک رویداد غیرحضوری را فراهم می کند به طوری که این امکانات تمامی نیازهای برگزاری یک رویداد حضوری را پوشش می دهد.

BellMeet logo

ایوند

ایوند اولین سامانه اطلاع‌رسانی برای رویدادها، همایش‌ها، سمینارها، کارگاه‌های تخصصی و کنفرانس‌‌های کشور است که فرآیند ثبت‌نام آنلاین را تسهیل می‌کند.

evand full

پخش زنده آپارات

با استفاده از قسمت پخش زنده یا لایو آپارات می‌توان کلاس‌های آنلاین را برگزار کرد که این قابلیت خوبی به مدرسان می‌دهد.

برای این کار باید در سایت آپارات ثبت‌نام کنید و سپس به راحتی با استفاده از پخش زنده را شروع به آموزش کنید.

aparat 1138x493 1

پنج شاخص مهم در انتخاب نرم‌افزار برگزاری کلاس آنلاین

علاوه بر مسئلهٔ قیمت که بستگی مستقیمی به میزان بودجه، انتظارات شما از کلاس آنلاین و مدت‌زمان دوره‌تان دارد، هنگام تهیۀ یک پلتفرم آموزش مجازی باید به پنج شاخص اساسی زیر دقت کنید:

1. ویژگی‌های تعاملی یا اینتراکتیو:

یک نرم افزار کلاس آنلاین باید ابزارها و ویژگی‌های کافی و مناسب برای جبران عدم ارتباط فیزیکی را در اختیار شما قرار دهد. امکان پرسش‌وپاسخ، نظرسنجی، ماژول‌های بازی و ارسال پیام متنی ازجمله‌ی این امکانات هستند.

2. ارائه‌ی گزارش:

نرم افزار مدیریت کلاس یا آموزش مجازی باید گزارش‌هایی حداقلی از میزان مشارکت، حضور و غیاب، میزان تعامل دانش‌آموزان و روند پیشرفت کلاس و هر دانش‌آموز ارائه کند.

3. پشتیبانی از دستگاه‌های مختلف:

پلتفرم های کلاس آنلاین حرفه‌ای در تمامی دستگاه‌ها اعم از لپ‌تاپ، موبایل و تبلت قابلیت اجرا داشته و اصطلاحا موبایل فرندلی هستند. اهمیت این موضوع از آنجاست که همه‌ی افراد، امکان تهیۀ لپ‌تاپ یا کامپیوتر را ندارند.

4. پشتیبان‌گیری از اطلاعات:

از دست رفتن اطلاعات در طول یک دوره‌ی آموزشی، فاجعه است. پلتفرم آموزش مجازی انتخابی شما باید به‌طور خودکار از اطلاعات، محتواها و پایگاه داده‌ی شما بکاپ گرفته یا حداقل، امکان اجرای این عملیات را به‌صورت دستی به شما بدهد.

5. رابط کاربری آسان:

همه‌ی افراد، توان کار با نرم افزارها یا پلتفرم‌های کلاس آنلاین پیچیده را ندارند. این نرم‌افزار باید با یک یا چند دکمه و کلیک، تمامی امکانات را در اختیار شما گذاشته و در عین برخورداری از امکانات کافی، ساده نیز باشد.

20230906153436 fpdl.in virtual classroom study space 23 2149178689 full

سخن پایانی

 همان‌طور که دیدید، پلتفرم‌های آنلاین آموزشی بسیار متنوع هستند و هر یک از آنها دارای مزایا و معایبی هستند. برای انتخاب بهترین پلتفرم آموزشی برای خود، باید نیازهای خود را به‌خوبی مشخص کرده و پس از بررسی همه گزینه‌ها، تصمیم‌گیری کرد. در انتها، می‌توان گفت که پلتفرم‌های آنلاین آموزشی به‌عنوان یکی از قطب‌های اصلی فضای دیجیتال در دنیای امروز، مورداستفاده بسیاری از افراد و کسب‌وکارها قرار می‌گیرند. در این وبلاگ، به معرفی و بررسی برخی از پرکاربردترین پلتفرم‌های آموزشی در ایران پرداختیم که شامل سایت‌های آموزشی، کلاس‌های آنلاین و اپلیکیشن‌های آموزشی بودند. هر یک از این پلتفرم‌ها دارای مزایا و معایبی است که برای انتخاب بهترین پلتفرم آموزشی برای خود، باید نیازهای خود را به‌خوبی مشخص کرد و پس از بررسی همه گزینه‌ها، تصمیم‌گیری کرد. امیدواریم که این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد. در صورتی که سؤالی دارید، با ما در ارتباط باشید.

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!
Coding training site

سایت‌های آموزش کد‌نویسی – معرفی چند وب‌سایت آموزش کد‌نویسی با هوش‌مصنوعی

آنچه در این پست میخوانید وب‌سلیت‌های آموزش کد‌نویسی   Codecademy :   Coursera :   edX :  Udemy :  …

بیشتر بخوانید

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

برای ارسال نظر لطفا ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.