پرینتر سه‌ بعدی چیست و چه ویژگی هایی دارد؟ کابرد پرینتر سه بعدی در آموزش | نیهاد آکادمی مرجع آموزش تکنولوژی آموزشی

پرینتر سه‌ بعدی چیست و چه ویژگی هایی دارد؟ کابرد پرینتر سه بعدی در آموزش

20230906172304 fpdl.in 3d printer 1048 2684 full

پرینتر سه‌بعدی یکی از تکنولوژی‌های نوین در دنیای ساخت و تولید است که به‌تازگی توسط بسیاری از صنایع و حتی آموزشگاه‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد. این پرینترها به‌صورت دیجیتالی و با استفاده از فناوری چاپ سه‌بعدی، اشیاء مختلفی را با دقت و کیفیت بالا تولید می‌کنند. در این وبلاگ قصد داریم به معرفی پرینتر سه‌بعدی و مزایا و معایب آن، کاربردهای آن و نقش آن در آموزش بپردازیم.

 پرینترهای سه‌بعدی با دریافت یک فایل دیجیتال، نمونهٔ واقعی یک وسیله را طراحی می‌کنند، به‌عنوان‌مثال فرض کنید قصد دارید یک مخروط را به دانش‌آموزان نمایش دهید، به کمک یک پرینتر سه‌بعدی می‌توانید یک مخروط واقعی و قابل‌لمس داشته باشید که بچه‌ها از نزدیک با آن آشنا شوند، تازه این یک نمونهٔ خیلی ساده از قابلیت پرینترهای سه‌بعدی است؛ استفاده از این تکنولوژی وقتی جذاب‌تر می‌شود که اشیای پیچیده‌تر را با آن‌ها طراحی کنید.

فهرست مطالب

معرفی پرینتر سه‌بعدی

پرینتر سه‌بعدی، دستگاهی است که با استفاده از فناوری چاپ سه‌بعدی، اشیاء سه‌بعدی را با دقت و کیفیت بالا تولید می‌کند. این دستگاه‌ها از مواد مختلفی مانند پلاستیک، فلز، چوب و… برای تولید اشیاء استفاده می‌کنند. پرینترهای سه‌بعدی به دلیل دقت بالا، سرعت بیشتر تولید و هزینه کمتر نسبت به روش‌های سنتی، به‌شدت در صنایع مختلفی مورداستفاده قرار می‌گیرند.

دستگاه پرینتر سه‌بعدی در واقع دستگاهی شبیه به دستگاه‌های سی‌ان‌سی است که می‌تواند یک فایل سه‌بعدی طراحی شده با استفاده از نرم‌افزارهای سه‌بعدی و یا اسکنر سه‌بعدی را به یک شیء فیزیکی قابل‌لمس تبدیل کند.

نحوه کار پرینترهای سه‌بعدی بدین صورت است که فایل سه‌بعدی بعد از اسلایس شدن و اعمال تنظیمات نحوه پرینت و انتقال آن به دستگاه و بارگذاری مواد مصرفی و یا همان فیلامنت، دستگاه شروع به کار نموده و مدل فیزیکی را به‌صورت لایه به لایه پرینت نموده و می‌سازد. یکی از کاربردهای پرینترهای سه‌بعدی، مدل‌سازی‌های اولیه و در پاره‌ای از موارد ساخت محصول نهایی است.

به‌طورکلی می‌توان گفت که مهم‌ترین کاربرد این دستگاه، نمونه‌سازی اولیه محصول جهت کنترل و ایراد یابی محصول طراحی شده و رفع ایرادهای احتمالی و در نهایت تولید انبوه محصول توسط روش‌های تولید دیگر مانند ریخته‌گری و یا تزریق پلاستیک است.

20230906172933 fpdl.in creating artificial heart medical 3d printing heart model transplantation 636638 2023 full

مزایا پرینتر سه‌بعدی

اگر بخواهیم از مزایای دستگاه پرینتر سه‌بعدی صحبت کنیم، می‌توانیم به گوئیم که این تکنولوژی باعث ایجاد تغییرات زیادی در زندگی امروزی شده است و دلیل این تغییرات عملکرد بالای این دستگاه در تولید مدل‌های سه‌بعدی پیچیده و کاهش بسیاری از هزینه‌های پیش‌تولید و به‌خصوص نمونه‌سازی است.

– دقت بالا:

پرینترهای سه‌بعدی امکان تولید اشیاء با دقت بالایی را فراهم می‌کنند.

– سرعت بالا:

پرینترهای سه‌بعدی به دلیل قابلیت تولید اشیاء به‌صورت خودکار، سرعت بیشتری در تولید دارند.

– انعطاف‌پذیری بالا:

پرینترهای سه‌بعدی قابلیت تولید اشیاء با اندازه و شکل مختلف را فراهم می‌کنند.

– کاربری آسان:

پرینترهای سه‌بعدی به دلیل استفاده از فناوری چاپ سه‌بعدی، کاربری آسانی دارند.

– هزینه کم:

به دلیل کاهش هزینه‌های تولید، در برخی موارد از جمله تولید قطعات صنعتی، پرینتر سه‌بعدی بهترین گزینه است.

3D printer3

معایب پرینتر سه‌بعدی

 هر دستگاهی در کنار مزایای خود دارای معایبی نیز هست و می‌توان گفت که دستگاه بی‌عیب نداریم. برخی از معایب و یا نقاط ضعف عبارت‌اند از:

– قیمت بالا:

پرینترهای سه‌بعدی قیمت بالایی دارند که برای بسیاری از افراد و کسب‌وکارها قابلیت خریداری نیست.

– محدودیت در اندازه:

پرینترهای سه‌بعدی محدودیت در اندازه و سایز تولید دارند که در برخی موارد ممکن است معایبی ایجاد کند.

– نیاز به مهارت:

استفاده از پرینتر سه‌بعدی نیاز به مهارت و تجربه دارد که برای برخی افراد ممکن است چالش‌برانگیز باشد.

– محدودیت در مواد خام:

پرینترهای سه‌بعدی از مواد خام خاصی برای تولید استفاده می‌کنند که ممکن است محدودیتی در انتخاب مواد خام برای تولید اشیاء داشته باشند.

– کند بودن پروسه تولید:

به‌طورکلی سرعت این دستگاه‌ها در مقایسه با سایر روش‌های تولیدی مانند دستگاه تزریق پلاستیک کند است و به همین دلیل دستگاه مناسبی برای تولید انبوه نیستند.

20230906173725 fpdl.in abstract object black color printed by 3d printer 507658 4414 full

کاربرد پرینتر سه‌بعدی

پرینترهای سه‌بعدی در صنایع مختلفی مانند صنایع خودروسازی، هوافضا، پزشکی، معماری و طراحی‌های صنعتی و… کاربرد دارد. همچنین، در آموزش نیز از پرینتر سه‌بعدی استفاده می‌شود.

با استفاده از پرینتر سه‌بعدی، می‌توان اشیاء آموزشی برای دانش‌آموزان و دانشجویان تولید کرد که می‌تواند به بهبود فرایند آموزش و یادگیری کمک کند. همچنین، در آموزش معماری و طراحی‌های صنعتی نیز از پرینتر سه‌بعدی استفاده می‌شود تا مدل‌های سه‌بعدی از ساختمان‌ها و محصولات تولید شده را تولید کند و به بهبود فرایند طراحی و تولید کمک کند.

20230906174027 fpdl.in modern 3d printer printing figure closeup 507658 6189 full

 مواد اولیه پرینترهای سه‌بعدی چیست؟

مواد اولیه پرینترهای سه‌بعدی معمولاً از نوع پلاستیک هستند که به سه دستهٔ فیلامنت‌ها، رزین‌ها و پودرها تقسیم‌بندی می‌شوند. هر نوع ماده اولیه برای یک نوع فناوری پرینتر سه‌بعدی مانند FDM ،SLA و SLS مناسب است. مثلاً فیلامنت‌ها برای دستگاه‌های FDM ، رزین‌ها برای دستگاه‌های SLA و پودرها برای دستگاه‌های SLS استفاده می‌شوند.

xiaole tao Fo HQUlRGkU unsplash

اساس کار پرینتر سه‌بعدی

بر خلاف دستگاه‌های تولید سنتی مانند دستگاه تراش و یا دستگاه فرز که قطعه سه‌بعدی با براده‌برداری و یا تراش فلز تولید می‌شود، در چاپگر سه‌بعدی، مدل سه‌بعدی با بارگذاری و یا افزودن مواد بر روی همدیگر تولید می‌شود.

این کار شباهت بسیار زیادی به کار ساختمان‌سازی و یا دیوارسازی توسط یک بنا دارد. همان‌طور که بنا برای ساخت دیوار آجرها را لایه به لایه بر روی‌هم می‌چیند، در پرینترهای سه‌بعدی نیز مواد به‌صورت لایه به لایه روی همدیگر چیده می‌شوند تا در نهایت مدل سه‌بعدی ساخته شود.

در پرینترهای سه‌بعدی با تکنولوژی FDM، مواد و یا همان فیلامنت توسط اکسترودر به داخل هیتر و یا گرم‌کن هدایت شده و در آنجا ذوب شده و از طریق نازل تزریق می‌گردد.

مواد تزریق شده توسط یک سیستم حرکتی بر روی صفحه و بر اساس یک برنامه از پیش تعریف شده تزریق می‌گردد و این کار آن‌قدر تکرار می‌گردد تا قطعه سه‌بعدی ساخته شود. به همین دلیل به آن تکنولوژی ساخت افزایشی و یا additive manufacturing گفته می‌شود.

20230906174828 fpdl.in work 3d printer printing 3d printer object brown plastic plastic wire film modern printing technology progressive additive technology 999476 8 full

انواع تکنولوژی پرینتر سه‌بعدی

امروزه حدود ۲۵ تکنیک برای پرینت سه‌بعدی در دنیا وجود دارد که بعضی از آنها تجاری شده‌اند و می‌توان گفت حدود ۱۰ مورد از آنها در بازار و صنعت قطعه‌سازی و نمونه‌سازی به‌صورت رایج وجود دارد. روش‌های پرینت سه‌بعدی که در حال حاضر بیشتر در بازار رویت می‌شوند؛ شامل:

SLA ،SLS ،FDM ،LOM ،D-Printing (BinderJetting)3، DDM ،Polyjet ،DLP و FusionJet می‌باشند که در ادامه در خصوص هر کدام مختصر توضیح خواهیم داد.

SLS

دستگاه پرینتر سه‌بعدی SLS از دستگاه‌هایی است که به‌وسیله ماده اولیه پودری شکل به ساخت قطعه می‌پردازد، از این رو پودر پایه است. سیستم‌های مختلفی در یک دستگاه SLS به همراه یکدیگر کار می‌کنند تا قطعه ساخته شود. قسمت‌های اصلی دستگاه که می‌بایست در کنار هم کار کنند تا قطعه ساخته شود عبارت‌اند از:

  • سیستم اسکن لیزر

  • سیستم های حرارتی

  • سیستم گردش گاز بی اثر

  • سیستم تغذیه پودر

  • سیستم پلاتفورم

  • واحد کنترل (الکترونیک و نرم افزار)

 

SLA (Setereo Lithography Aparatus)

 این روش نخستین روش ابداع شده در حوزهٔ پرینت سه‌بعدی می‌باشد که در سال ۱۹۸۸ میلادی توسط شرکت D3 SYSTEMS امریکا بر اساس اختراع آقای چارلز هال معرفی گردید. در این روش از رزین فوتو پلیمر برای تولید قطعات استفاده می‌شود که آن را به‌صورت انتخابی توسط لیزری با طول‌موج خاص سفت می‌کنند.

دستگاه SLA از یک سکوی ساخت تشکیل شده است که قطعه موردنظر بر روی آن ساخته می‌شود و در داخل یک مخزن حاوی رزین در جهت عمودی حرکت می‌کند. همچنین یک سیستم لیزر در بالای دستگاه قرار دارد که به همراه یک سیستم اسکن لیزر دوبعدی لکه لیزر را بر روی سطح رزین در قسمت مشخص می‌تاباند و باعث سفت‌شدن آن و تشکیل قطعه می‌شود. قطعه به‌صورت لایه‌لایه بر روی‌هم ساخته می‌شود و به بالا می‌آید و هر لایه در این روش مابین حدود ۷۰ تا ۵۰۰ میکرون قابل‌تغییر می‌باشد.

در این روش نیاز است تا در زیر قسمت‌هایی از قطعه که دارای زاویه منفی باشند، ساپورت‌گذاری شود که این کار توسط نرم‌افزارهای مربوطه انجام می‌شود. نیاز به ساپورت‌گذاری در این روش برخی محدودیت‌ها را در قطعات تولیدی ایجاد می‌کند.

 

(Fused Deposition Modeling)  FDM

این روش یکی از روش‌های نمونه‌سازی سریع و پرینت سه‌بعدی است که در آن برای تولید قطعه از اکسترود کردن فیلامنت‌هایی از پلیمر و یا موم به قطر حدودی ۱٫۷۵ میلیمتر استفاده می‌شود.

این اکسترودر بر روی یک میز CNC سه‌بعدی قرار دارد که در جهت x و y و z حرکت می‌کند و پلیمر ذوب شده در داخل اکسترودر را بر روی قطعه می‌نشاند و بعد از تمام‌شدن یک‌لایه به‌اندازه یک ضخامت لایه به سمت بالا حرکت می‌کند.

فیلامنت پلیمری در این روش در ابتدا بر روی یک قرقره قرار دارد و در طول ساخت قطعه توسط دو رولر به سمت اکسترودر کشیده می‌شود و در آن تا دمایی بالاتر از دمای ذوب گرم می‌شود (که این دما به نوع ماده بستگی دارد) و هنگامی که بر روی قطعه سرد شده قبلی می‌نشیند در مدت‌زمان ۰٫۱ ثانیه منجمد می‌شود.

 

Polyjet

 این روش از جهتی به روش SLA و از جهتی به روش DDM شباهت دارد. در این روش از نازل‌هایی استفاده می‌شود که به‌جای ریختن مذاب موم، قطرات رزین فوتو پلیمر را بر روی لایه قبلی می‌ریزد. دقیقاً پس از ریختن قطرات رزین فوتو پلیمر، در معرض نور یک لامپ فرابنفش که در آن جا همواره روشن است قرار گرفته و سفت می‌شود و قطعه موردنظر را تشکیل می‌دهد.

این روش برای اولین‌بار توسط شرکت Objet Geometries واقع در اسرائیل شکل گرفت و اخیراً توسط شرکت Stratasys امریکا خریداری شده است.

این دستگاه‌ها دارای دقت بسیار بالایی می‌باشند و در تولید قطعات ظریف بسیار خوب عمل می‌کنند ولی نمی‌توان از قطعات آن برای تولید مدل ریخته‌گری دقیق استفاده کرد.

نکته‌ای که در رابطه‌ با این روش وجود دارد قیمت بالای رزین مورد استفاده در این روش است. این دستگاه همچنین قابلیت تولید قطعات چند ماده‌ای را دارد و نازل چندگانه دستگاه می‌تواند رزین از جنس‌های مختلف را در نقاط مختلف بریزد. همچنین این دستگاه برای تولید ساپورت هم از یک رزین جداگانه استفاده می‌کند که بعداً به‌وسیله فشار آب از بین می‌رود.

 

Multi Jet Fusion

این فناوری از سال ۲۰۱۵ به بازار معرفی شده است و شرکت HP که در زمینه پرینترهای دوبعدی کاغذی شهرت بین‌المللی دارد وارد عرصه پرینت سه‌بعدی شده است. این ورود یک تحویل در فناوری پرینت سه‌بعدی است.

فناوری Multi Jet Fusion تا حد زیادی شبیه به روش SLS می‌باشد در دسته‌بندی گداخت بستر پودری (Powder Bed Fusion) قرار می‌گیرد. در این روش به‌جای اینکه از یک لیزر برای جوش داد ذرات پودر به یکدیگر استفاده شود از هیترهای تابشی، علاوه بر پیش گرم برای ذوب نیز استفاده می‌شود.

در این روش پس از انجام لایه نشانی پودر و پیش گرم، ماده‌ای شبیه جوهر به نام Fusing Agent بر روی قسمت‌هایی از سطح پودر که به قطعه تبدیل می‌شوند پاشیده می‌شود. این ماده به شکل مایع بوده و توسط هدهای InkJet بر روی سطح پودر نشانده می‌شود. این ماده به رنگ سیاه بوده و به‌گونه‌ای طراحی شده است که انرژی حرارتی تابشی را بر مابقی قسمت‌ها بیشتر جذب کرده و موجب ذوب ماده در قسمت‌هایی می‌شود که این ماده بر روی آن قرار دارد.

برای جلوگیری از نفوذ حرارت به حاشیه قطعه بر روی حاشیه بیرونی قطعات ماده دیگری به نام Detailing Agent پاشیده می‌شود که ضریب جذب کمتری از خود ماده پلی‌آمید داشته و باعث می‌شود لبه‌های قطعه به‌صورت تیز در آید و کیفیت سطحی بهبود یابد.

 

D3 Printing یا روش BinderJetting

با اینکه به‌صورت اصطلاحی به تمام روش‌های پرینت سه‌بعدی، چاپ سه‌بعدی هم گفته می‌شود، اما در اصل چاپ سه‌بعدی خود یک روش جداگانه از روش‌های پرینت سه‌بعدی می‌باشد و برای خود دارای هویت جداگانه‌ای می‌باشد.

این روش برای اولین‌بار توسط محققان مؤسسه فناوری ماساچوست، MIT، ابداع شد. در این روش یک قطعه به‌صورت سه‌بعدی پرینت می‌شود درست شبیه روشی که در پرینترهای کاغذ جوهرافشان استفاده می‌شود.

در این روش یک‌لایه از پودر توسط یک مکانیزم لایه نشانی بر روی سکوی ساخت دستگاه پخش شده و سپس، مطابق با شکل قطعه در آن لایه از روی فایل CAD لایه‌لایه شده یک هد پرینتر جوهرافشان در نقاط موردنظر به‌جای جوهر مقداری چسب بر روی پودر می‌ریزد و این باعث می‌شود که در آن نقاط ذرات پودر به یکدیگر بچسبند و تشکیل جسم صلب بدهند و در نقاط دیگر پودر دست‌نخورده باقی بماند.

در این روش پودرهای دست‌نخورده باقی‌مانده همچنین نقش ساپورت برای لایه‌های بالایی را ایفا کرده و دیگر به تولید ساختار ساپورت جداگانه وجود ندارد.

پس از تولید کامل قطعه تا آخر آن را از میان بقیه پودرهای دست‌نخورده خارج می‌کنند و معمولاً برای اینکه چسب موردنظر بهتر چسبندگی داشته باشد، عملیات حرارتی بر روی آن انجام می‌شود.

 

(Droplet Deposition Manufacturing) DDM

این روش با نام‌های دیگری مانند DWax نیز شناخته می‌شود.

در این روش معمولاً از ماده مومی‌شکل برای تولید قطعات استفاده می‌شود. یک نازل که بر روی یک میز CNC دوبعدی سوار شده است موم را ذوب کرده و به‌صورت قطعات بسیار ریزی تبدیل می‌کند و آن ذرات را بر روی لایه قبلی می‌نشاند. قطر ذرات هم اندازه هستند و حدود ۷۰ میکرون می‌باشند.

این روش همان روشی است که توسط شرکت SolidScape استفاده می‌شود و پرینترهای مومی کوچک و رومیزی را تولید می‌کند.

به دلیل دقت بسیار خوب و صافی سطح عالی، امروزه این روش بیشتر برای تولید مدل مومی جهت استفاده در ریخته‌گری دقیق و تولید جواهرات و قطعات ایمپلنت‌های دندانی بیشتر کاربرد دارد. ولی این روش به دلیل سرعت پایین، قادر به تولید قطعات بزرگ نمی‌باشد و از این رو برای تولید قطعات ظریف و کوچک از آن بهره گرفته می‌شود.

 

 (DLP (Digital Light Processing

از این روش نیز مانند روش DDM در تولید قطعات ظریف و برای استفاده به‌عنوان مدل مورداستفاده در ریخته‌گری دقیق استفاده می‌شود.

این روش بر مبنای استفاده از بوردهای الکترونیکی DLP می‌باشد. این بوردها در دهه ۸۰ میلادی با استفاده از سیستم‌های MEMS اپتیکی در شرکت Texas Instruments شکل گرفت و از آنها در نمایشگرها، تلویزیون‌ها و پروژکتورها استفاده می‌شد و اساس آن بر این است که تعداد زیادی آینه میکرونی بر روی بورد DLP واقع شده اند که می‌توانند تغییر جهت دهند و نور را به نقطه موردنظر برسانند.

از این سیستم در سیستم‌های پرینت سه‌بعدی برای سفت کردن رزین مانند روش SLA استفاده می‌شود.

این روش دارای دقت بالایی بوده و می‌توان قطعات بسیار ظریفی را برای استفاده در جواهرسازی تولید کند.

 

LOM (Laminated Object Manufacturing)

 این روش برای اولین‌بار توسط شرکت Helisys معرفی شد و با حمایت مالی بنیاد ملی علوم امریکا (National Science Foundation – NSF) به تجاری‌سازی رسید.

در این روش برای تولید قطعه به‌صورت لایه‌لایه از یک رول استفاده می‌شود که این رول می‌تواند از جنس پلاستیک، کاغذ، سلولوز، فلز یا ورق‌های کامپوزیت باشد.

یک رول از ماده موردنظر بر روی سکوی ساخت دستگاه قرار می‌گیرد و سپس دورتادور لایه موردنظر در آن لایه بر اساس فایل CAD لایه‌لایه شده معمولاً توسط لیزر بریده می‌شود.

قبل از بریده شدن لایه جدید به لایه قبلی چسبیده می‌شود، در برخی موارد رول در حین قرارگیری بر روی سکوی ساخت دستگاه به چسب آغشته می‌شود و در غیر این صورت پس از قرارگیری بر روی لایه قبلی می‌بایست توسط یک مکانیزم به چسب آغشته شود.

قسمت‌هایی که بریده می‌شوند و اضافه هستند در این روش نقش ساپورت برای لایه‌های بالایی را ایفا می‌کنند و در نهایت می‌بایست از قطعه نهایی جدا شوند.

لایه‌های ایجاد شده در روش LOM معمولاً بین ۵۰ تا ۵۰۰ میکرون می‌باشند.

20230906180248 fpdl.in close up process new printing technology 336475 1 full

قیمت فروش پرینتر سه‌بعدی چگونه تعیین می‌شود؟

 کیفیت قطعات مورداستفاده در چاپگر سه‌بعدی، مهارت فنی کارکنان در فرایند مونتاژ، ابعاد بستر چاپ، استاندارد محورهای حرکتی، نوع فناوری D3 Printer، اعتبار ضمانت‌نامه و گارانتی، نحوه فروش به‌صورت آماده یا کیت مونتاژی و… روی نحوه قیمت‌گذاری پرینتر سه‌بعدی تأثیر می‌گذارند. متأسفانه برخی فروشندگان در بازار کشورمان برای دستیابی به کمترین بازه قیمت ساخت (تا اصطلاحاً بتوانند پرینتر سه‌بعدی ارزان عرضه کنند) کیفیت محصول را فدای کمیت فروش خود می‌کنند.

20230906180304 fpdl.in printing blue human heart 1048 1976 full

سخن پایانی

 پرینتر سه‌بعدی به دلیل قابلیت تولید اشیاء با دقت و کیفیت بالا، سرعت بیشتر در تولید و هزینه کمتر، به‌شدت در صنایع مختلفی مورداستفاده قرار می‌گیرد. بااین‌حال، قیمت بالا و محدودیت در اندازه و مواد خام از معایب این دستگاه است. در آموزش نیز از پرینتر سه‌بعدی برای تولید اشیاء آموزشی و مدل‌های سه‌بعدی استفاده می‌شود که می‌تواند به بهبود فرایند آموزش و یادگیری کمک کند. در انتخاب پرینتر سه‌بعدی برای خود، باید نیازها و موارد استفاده خود را به‌خوبی مشخص کرد و پس از بررسی همه گزینه‌ها، تصمیم‌گیری کرد.

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!
Digital Paper tablet

کاغذ دیجیتال چیست؟ راهنمای خرید کاغذ دیجیتال

آنچه در این پست میخوانید معرفی کاغذ هوشمند مزایا و معایب کاغذ هوشمند قلم‌های خاص و سنسورهای کاغذ هوشمند 1….

بیشتر بخوانید
ویدئو پروژکتور

ویدئو پروژکتور | راهنمای استفاده از ویدئو پرژکتورها در کلاس درس

آنچه در این پست میخوانید ویدئو پروژکتور چیست؟ چرا از پروژکتور استفاده می‌کنیم؟ مزایای استفاده از ویدئو پروژکتور تجربه تماشای…

بیشتر بخوانید
A man who works with a smart board

تخته هوشمند – ویژگی های تخته هوشمند چیست؟

تخته هوشمند: آشنایی با تکنولوژی مدرن آموزش و کاربردهای آن در مدارس و محیط‌های آموزشی. در اینجا تمام جوانب مهم تخته هوشمند، از نصب و تنظیم تا بهترین روش‌های استفاده در تدریس و یادگیری را مرور می‌کنیم

بیشتر بخوانید

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

برای ارسال نظر لطفا ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.