روش‌های مطالعه | ۱۰ نکته برای مطالعه مؤثر | نیهاد آکادمی

روش‌های مطالعه | ۱۰ نکته برای مطالعه مؤثر

روش‌های مطالعه نکاتی برای مطالعه موثر

1. ثابت قدم باشید

اگر سعی کنید خود را جمع کنید، خود را برای شکست آماده خواهید کرد. انجام کارهای کوچک هر روز بسیار موثرتر از انجام کارهای زیادی در یک پرخوری پر از مطالعه دیوانه‌وار است. این به این دلیل است که مغز شما به زمان نیاز دارد تا همه این اطلاعات را در حافظه بلندمدت شما جابجا کند. (کاری که در هنگام خواب انجام می دهد.)

خرگوش و لاکپشت

2. درست بخوابید

اگر کم خواب هستید، نمی‌توانید تمرکز کنید و در جذب ایده‌ها و اطلاعات جدید مشکل خواهید داشت. به طور خلاصه، شما نمی‌توانید به طور موثر مطالعه کنید. بنابراین، تا جایی که می‌توانید بخوابید.

از قضا، یادگیری در مورد اهمیت خواب می‌تواند باعث اضطراب خواب افراد شود. بنابراین برای خوابیدن خود را هدف قرار ندهید – فقط مطمئن شوید که محیط خواب شما درست تنظیم شده است.

اطمینان حاصل کنید که هر شب در ساعت مشخصی به رختخواب می‌روید، قبل از خواب خود را در معرض نورهای آبی روشن قرار ندهید، و به طور کلی یک روال خوب برای خوابیدن دارید.

خواب در ابرها

3. روش پومودورو را امتحان کنید

در دهه 1980 دانش آموزی به نام فرانچسکو سیریلو تکنیک پومودورو را ارائه کرد. این کلمه از کلمه ایتالیایی “گوجه فرنگی” گرفته شده است؛ زیرا شکل تایمر او به این شکل است.

بله، این یک روش مدیریت زمان است. تکنیک پومودورو شامل تقسیم زمان مطالعه شما به «دوی سرعت» بیست و پنج دقیقه‌ای است که در طی آن به شدت روی یک کار کار خواهید کرد. سپس، وقتی کارتان تمام شد، پنج دقیقه استراحت خواهید کرد. بعد از چند ساعت از این کار، می توانید کمی استراحت کنید.

برای برخی از ما، این روش یک تقویت کننده قابل اعتماد است. وقتی می‌دانید که ده دقیقه دیگر استراحت کوتاهی خواهید داشت، می‌تواند به شما کمک کند تا از هر کسالت یا حواس پرتی که ممکن است شروع به ایجاد شدن کند، عبور دهید.

%D8%AA%DA%A9%D9%86%DB%8C%DA%A9 %D9%BE%D9%88%D9%85%D9%88%D8%AF%D9%88%D8%B1%D9%88

4. محیط مناسب ایجاد کنید

مطالعه موثر یعنی داشتن فضایی اختصاصی برای اختصاص دادن به تمرین. اگر فضاهای کاری و تفریحی خود را به اشتراک می‌گذارید، احتمال نفوذ یک فضا به فضای دیگر را افزایش می‌دهید. حتی اگر کتاب را نبندید و یوتیوب را راه اندازی نکنید، ایده انجام این کار ممکن است راحت تر به ذهن شما برسد. مبارزه با وسوسه، از نیروی مغزی استفاده می‌کند که بهتر می‌تواند به مطالعه شما اختصاص یابد.

فضای کاری شما ممکن است گوشه کوچکی از خانه باشد، یا ممکن است کل اتاقی باشد که به مطالعه اختصاص داده‌اید. ممکن است تصمیم بگیرید که با نوع خاصی از موسیقی یا در سکوت کامل بهتر کار کنید. هدفون‌های حذف نویز (یا گوش گیر) می‌توانند ارزشمند باشند.

%D9%85%D8%AD%DB%8C%D8%B7 %DA%A9%D8%A7%D8%B1 %D8%AC%D8%B0%D8%A7%D8%A8

5. فلش‌کارت ایجاد کنید

فلش‌کارت‌ها راهی آسان برای آشنایی با مفاهیم کلیدی و قطعات اطلاعاتی ارائه می‌دهند. همچنین می‌توانید از آنها برای امتحان کردن خود بعدا استفاده کنید. شما می‌توانید فلش‌کارت‌های دیجیتال ایجاد کنید، اما بسیاری از مردم معتقدند که نسخه قلم و کاغذ موثرتر است.

فلش کارت

6. همه چیز را خراب کنید

خوانندگان در یک سن خاص ممکن است قسمتی از دوستان را به خاطر بیاورند. به نظر می‌رسد نام بردن همه 50 ایالت ایالات متحده کار بسیار دشواری است، حتی برای آمریکایی ها. در واقع، نام بردن هر هفت کوتوله در سفید برفی، یا هر هفت عجایب دنیای باستان می‌تواند دشوار باشد.

اگر در حال مطالعه چیزی هستید که به دانش زیادی نیاز دارد، از شما انتظار می‌رود که بیش از 50 چیز را به خاطر بسپارید. دانش‌آموزان شیمی باید با 118 عنصر در جدول تناوبی مبارزه کنند و دانش‌آموزان زبان خارجی ممکن است با هزاران کلمه دست و پنجه نرم کنند.

اگر لیست‌های طولانی اطلاعات را به گروه‌ها تقسیم کنید، حفظ دانش بسیار آسان‌تر خواهید بود. به این فکر کنید که شماره تلفن ثابت چگونه است: آنها از یک کد استان سه رقمی و یک کد منطقه پنج رقمی و سپس یک دسته سه رقمی برای بقیه تشکیل شده‌اند.

به این «تکه‌کردن» می‌گویند، و اگر می‌خواهید چیزهای زیادی را در مدت کوتاهی به خاطر بسپارید، ضروری است.

همچنین، سیستم‌ها و دسته‌ها را در نظر بگیرید. می‌توانید از این برای تلقین به خودتان استفاده کنید که بعداً برای آزمایش خود بیایید. به عنوان مثال، اگر می‌خواهید نام هر کشور عضو اتحادیه اروپا را به خاطر بسپارید، ممکن است به یاد داشته باشید که چهار مورد از آنها با S و سه مورد از آنها با L شروع می‌شوند.

پازل ساختن

7. به دیگران آموزش دهید

شما فقط زمانی چیزی را کاملاً درک می‌کنید که بتوانید آن را برای دیگری توضیح دهید. این یک نصیحت فرسوده است، اما حقیقت دارد: مطمئن‌ترین راه برای آشکار کردن شکاف‌های موجود در دانشتان این است که سعی کنید آن دانش را به شخص دیگری منتقل کنید. یک داوطلب مشتاق (شاید یکی از دوستان یا اعضای خانواده) پیدا کنید و از آنها بخواهید در مورد موضوع از شما سؤال بپرسند.

ممکن است درک خود را در بسیاری از زمینه‌ها بدیهی فرض کرده باشید. اگر در حال مطالعه برنامه‌نویسی یا زبان‌شناسی هستید، ممکن است فکر کنید که می‌دانید “syntax” یعنی‌چه. اما آیا واقعا می دانید؟

اغلب تنها زمانی که می‌خواهید چیزی را توضیح دهید، واقعاً از عمق درک خود قدردانی می‌کنید. مانند نور مشعل زاویه دار که یک دکوراتور نامرغوب را در معرض دید قرار می دهد، بررسی دقیق یک فرد خارجی می‌تواند به شما کمک کند تا ببینید در آینده باید مطالعه خود را کجا متمرکز کنید.

تدریس کردن

8. کمی ورزش کنید

اگر بدن شما در وضعیت خوبی قرار دارد، ذهن شما برای تمرکز و دریافت اطلاعات جدید در شرایط بهتری قرار خواهد گرفت. لازم نیست خود را وقف دستیابی به برتری ورزشی کنید؛ اما هر چند وقت یکبار پیاده‌روی سریع به شما این امکان را می‌دهد که با احساس شادابی به تحصیلات خود بازگردید.

در درازمدت، ورزش منظم حافظه و تمرکز شما را بهبود می‌بخشد و همچنین استرس مرتبط با مطالعه فشرده را دفع می‌کند. بهتر می‌توانید راه‌حل‌های خلاقانه‌ای برای مشکلات ارائه دهید و احساس بهتری نسبت به خودتان خواهید داشت. بنابراین، شکلی از ورزش را پیدا کنید که از آن لذت می‌برید و آن را بخشی از برنامه مطالعه خود قرار دهید.

به طور طبیعی، ورزش باید توسط یک رژیم غذایی سالم و متعادل پشتیبانی شود.

%D9%88%D8%B1%D8%B2%D8%B4 %DA%A9%D8%B1%D8%AF%D9%86

9. برای خود ضرب الاجل تعیین کنید

در سال 1955، سیریل نورثکوت پارکینسون مقاله ای برای The Economist نوشت. خط اول گفت:

«این یک مشاهده معمولی است که کار گسترش می‌یابد تا زمان موجود برای تکمیل آن پر شود.»

اگرچه پارکینسون شاید اولین کسی نبود که این مشاهدات را انجام داد، اما توصیف مختصر او از آن منجر به نامگذاری این اصل به نام او شد. اگر زمان زیادی برای انجام کاری دارید، قانون پارکینسون به وضوح نشان می دهد که زمان موجود را پر می کنید یا آن را تلف می کنید.

تعیین ضرب‌الاجل‌های کوتاه‌مدت به شما این امکان را می‌دهد که از اهمال‌کاری و استرس ناشی از انباشتگی اجتناب کنید.

وقتی نوبت به مطالعه می‌رسد، باید یک جدول زمانی مشخص داشته باشید. در این برنامه، شما باید اهداف مطالعه خود را تعیین کنید و زمانی که انتظار دارید آنها را فتح کنید. اگر معلوم شد که با آن سرعتی که انتظارش را داشتید پیشرفت نمی‌کنید، آنگاه انگیزه خواهید داشت که جدی شوید و سخت کار کردن را شروع کنید. اگر از برنامه‌تان جلوتر هستید، می‌توانید با آگاهی از اینکه بیش از حد موفق هستید، بلندپرواز شوید

ضرب الاجل

10. مراقبه کنید

قبلاً در مورد ورزش برای بدن صحبت کرده‌ایم. اما ورزش برای مغز چطور؟

شیوه‌های ذهن‌آگاهی در دنیای مدرن کار گسترده شده است. آنها با کاهش سطح استرس، بهبود تمرکز و بهبود کلی در رفاه مرتبط هستند.

اگر به طور مداوم آن را انجام دهید، حتی مقدار کمی مدیتیشن می‌تواند تفاوت بزرگی ایجاد کند. ممکن است برنامه‌ای دریافت کنید که به شما کمک کند از مزایای آن بهره‌مند شوید، یا ممکن است به آموزش آنلاین نگاه کنید. ذهن آگاهی هرگز به این اندازه در دسترس نبوده است و ممکن است تنها تقویتی را که جلسات مطالعه شما به آن نیاز دارد، ارائه دهد.

%D9%85%D8%AF%DB%8C%D8%AA%DB%8C%D8%B4%D9%86 %DA%A9%D8%B1%D8%AF%D9%86

نتیجه گیری

یادگیری موثر مطالعه مزایای زیادی را به همراه خواهد داشت و هدف برای بهبود مهارت‌های مطالعه شما را به یک فرد موفق‌تر تبدیل می‌کند و همچنین مزایایی برای زندگی شخصی شما به همراه خواهد داشت.

اگر تجربهٔ استفاده از این روش‌ها را داشتید حتماً تجربهٔ خود را برایمان در بخش‌ کامنت‌ها بنویسید. 

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!
معرفی کتاب‌های تندخوانی

معرفی کتاب برای یادگیری مهارت تندخوانی

آنچه در این پست میخوانید 1. تندخوانی پیشرفته با روش تونی بوزان 2. راهنمای کامل برای احمق هایی که می…

بیشتر بخوانید
تندخوانی چیست؟ دلایل ضروری برای یادگیری تندخوانی

تندخوانی چیست؟ | ۹ دلیل ضروری برای یادگیری تندخوانی

آنچه در این پست میخوانید تکنیک‌های تندخوانی تاریخچه تندخوانی آمارهای جالب در مورد تندخوانی چگونه سریع‌تر بخوانیم؟ آیا تندخوانی باعث…

بیشتر بخوانید

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

برای ارسال نظر لطفا ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.