همه چیز درباره قلم نوری؛ معرفی ۱۰ مدل قلم دیجیتال | نیهاد آکادمی مرجع آموزش تکنولوژی آموزشی

همه چیز درباره قلم نوری؛ معرفی ۱۰ مدل قلم دیجیتال

قلم نوری
آنچه در این پست میخوانید

قلم نوری یکی از تکنولوژی‌های نوین و مورداستفاده در دنیای امروز است. این قلم با استفاده از نور به‌جای جوهر، متن را روی سطحی نوشته و ذخیره می‌کند. اگر از این سو و آن سو چیزهایی دررابطه‌با قلم نوری و کاربرد آن می‌شنوید یا می‌بینید اما شناخت دقیقی از آن ندارید، پیشنهاد می‌کنیم در این وبلاگ با ما همراه باشید؛ در کنار ارائهٔ تعریفی مختصر و مفید از قلم نوری، کاربرد و نقش آن را در زندگی روزمره هم به شما خواهیم گفت تا درصورتی‌که آن را برای کار خود مناسب می‌دانید، با شناخت بهتر و دقیق‌تری به خریدش اقدام کنید.

فهرست مطالب

قلم نوری چیست؟

قلم‌های نوری، قلم‌هایی هستند که به‌جای استفاده از جوهر، از نور برای نوشتن استفاده می‌کنند. این قلم‌ها از دو قسمت اصلی تشکیل شده‌اند: قسمت نوشتاری و قسمت الکترونیکی. قسمت نوشتاری شامل نوکی است که با استفاده از نور، متن را روی سطحی (مانند کاغذ) نوشته و قسمت الکترونیکی نیز متن را ذخیره می‌کند. از این دستگاه عمدتاً برای هایلایت کردن متن ، یا ویرایش داده‌های روی نمایشگر کامپیوتر یا مانیتور استفاده می‌شود و دقت بسیار بالایی هم دارد.
یک نمونه قلم نوری

مزایای قلم‌های نوری

 – حفظ محیط‌زیست:

با استفاده از قلم‌های نوری، نیاز به استفاده از کاغذ و جوهر کاهش می‌یابد که منجر به حفظ محیط‌زیست می‌شود.

 – قابلیت حذف و ویرایش:

با استفاده از قلم‌های نوری، می‌توان به‌راحتی متن را حذف و ویرایش کرد.

 – ذخیره‌سازی آسان:

با استفاده از قلم‌های نوری، متن را می‌توان در دستگاه‌های الکترونیکی ذخیره کرد و در هر زمانی که نیاز باشد، به آن دسترسی پیدا کرد.

 – قابلیت اشتراک‌گذاری:

متن نوشته شده با قلم نوری، می‌تواند به‌راحتی با دیگران به اشتراک گذاشته شود.

 – ابزاری بسیار دقیق برای انتخاب یک بخش از صفحه:

با استفاده از قلم نوری شما دقیقاً جایی از صفحه را کلیک می‌کنید که می‌خواهید. قلم‌های نوری به کاربران این امکان را می‌دهند تا به دقیق‌ترین شکل ممکن با صفحهٔ نمایش تعامل برقرار کنند و در نتیجه ابزاری فوق‌العاده دقیق و کاربردی به‌حساب می‌آیند.

 – کاربرد عالی در زمینهٔ طراحی هنری:

در مقایسه با ماوس، قلم‌های نوری برای انجام کارهای هنری و طراحی بسیار مناسب‌تر هستند. ترسیم خطوط که ضخامت، صافی و نرمی آن‌ها را خودمان با میزان فشار وارده بر نمایشگر تعیین می‌کنیم بسیار آسان‌تر از حالتی است که همان کار را بخواهیم با ماوس انجام دهیم. در این حالت تمام ترسیمات ما طبیعی و بسیار جذاب خواهد بود. البته در مقایسه با یک تبلت گرافیکی، قطعاً قلم کاربرد کمتر و دقت پایین‌تری برای طراحی دارد.

 – فضای کمی را اشغال می‌کند:

قلم نوری همچنین برای کسانی که فضای بسیار کمی روی میز کامپیوتر دارند هم مناسب است. آن‌ها نیازی به ماوس پد ندارند و اگر یک گیره تهیه کنید می‌توانید آن‌ها را به مانیتور متصل کنید تا عملاً هیچ فضایی را اشغال نکند.

معایب قلم‌های نوری

 – هزینه بالا:

قلم‌های نوری، به دلیل فناوری پیشرفته، هزینه بالایی دارند که برای برخی از افراد قابلیت خریداری نیست.

 – وابستگی به برق:

قلم‌های نوری برای کارکرد به برق وصل شده و بدون اتصال به منبع برق، قابل‌استفاده نیستند.

 – کیفیت نوشتار:

در برخی قلم‌های نوری، کیفیت نوشتار نسبت به قلم‌های جوهری کمتر است.

 – حالت نگهداری سخت:

یکی از بزرگ‌ترین معایبی که تقریباً می‌توان گفت تمام کاربران قلم نوری با آن مواجه هستند، حالت نگهداری آن‌هاست. درست مثل زمانی که خودکار را برای طولانی‌مدت در دست می‌گیرید و خسته می‌شوید، قلم نوری هم همین بلا را بر سر مچ دست شما می‌آورد. برای اینکه بتوانید به شکلی بهینه از قلم استفاده کنید باید دست خود را به شکلی خاص نگه دارید که این موضوع می‌تواند به‌مرور باعث ایجاد درد در مچ دست شود. البته اندازه و جهت درست و استاندارد قرارگیری مانیتور می‌تواند تا حد زیادی به کاهش درد ناشی از نگهداری طولانی‌مدت قلم کمک کند اما این مشکل چیزی نیست که به‌سادگی بتوان آن به‌صورت کامل برطرف کرد.

 – نیاز به مانیتورهای خاص دارد:

برای اینکه بتوان از قلم‌های نوری استفاده کرد نیاز به یک مانیتور خاص است. اکثر قلم‌های نوری با مانیتورهایی کار می‌کنند که با فناوری تیوب اشعهٔ کاتدی ساخته شده‌اند. چرا که قلم باید پرتوهای الکترونی استفاده شده در مانیتور را در درجهٔ نخست تشخیص دهد تا بتواند موقعیت عناصر را روی صفحه مشخص کند. ناگفته پیداست یافتن مانیتورهای این چنینی بسیار سخت است و در نتیجه خیلی‌ها تبلت‌های گرافیکی و نمایشگرهای لمسی را ترجیح می‌دهند.

 – استفادهٔ عمومی ندارد:

همان‌طور که در بالا هم گفته شده، قلم‌های نوری فقط برای یک سری‌کارهای خاص طراحی شده‌اند و برای عموم کاربران با انواع و اقسام فعالیت‌های مختلف مناسب نیستند. برای مثال ماوس‌ها استفادهٔ بسیار بیشتری از قلم‌های نوری دارند چرا که می‌توان از آن‌ها در بسیاری از فعالیت‌های دیگر به همراه صفحه‌کلید استفاده کرد. خصوصاً اینکه باعث ایجاد درد فیزیکی در بدن نمی‌شوند و با هزینهٔ بسیار کمی هم می‌توان هر دوی آن‌ها را تهیه کرد.

شخصی که از قلم نوری استفاده کرده و مچ دستش درد گرفته

کاربردهای قلم‌های نوری

 – ذخیره و ویرایش متن:

قلم‌های نوری برای ذخیره و ویرایش متن در دستگاه‌های الکترونیکی، مورداستفاده قرار می‌گیرند.

 – برای تدریس و آموزش:

قلم‌های نوری می‌توانند در آموزش و تدریس مورداستفاده قرار گیرند. با استفاده از این قلم‌ها، می‌توان به‌راحتی روی تخته یا تابلوی نوشتاری نوشته و آن را به‌صورت دیجیتال ذخیره کرد.

 – برای امضا و امضای الکترونیکی:

قلم‌های نوری می‌توانند برای امضا و امضای الکترونیکی مورداستفاده قرار گیرند.

 – برای رسم نقاشی:

برخی از قلم‌های نوری، با قابلیت رنگ‌آمیزی، برای رسم نقاشی و طراحی مورداستفاده قرار می‌گیرند.

 انواع قلم‌های دیجیتال

 قلم سیمی

 این نوع قلم از رابط سیمی بهره می‌برد اما تجربهٔ کاربری راحت‌تر با پد قلم نوری لمسی و ماوس و از طرفی دست‌وپاگیر بودن سیم قلم باعث شده کاربران خیلی تمایلی به آن نشان ندهند.

 قلم باطری‌دار

 قلم‌های نوری برای اینکه کاربردی‌تر شوند، با باتری راهی بازار شده‌اند. باتری کمک می‌کند این محصولات بدون اینکه نیازی به شارژ داشته باشند تا مدت‌ها کار کنند. با باتری، قلم‌های نوری کارآمدتر شده‌اند و محبوبیت بیشتری پیدا کرده‌اند.

 قلم طراحی

 با استفاده از این قلم‌ها کاربرانی که علاقه‌مند به طراحی هستند یا در این حوزه فعالیت دارد می‌توانند به ترسیم شکل‌های سه‌بعدی بپردازند. چون طراحان هنگام ترسیم شکل‌های سه‌بعدی باید مشخص کنند منبع نور دقیقاً در کدام قسمت قرار بگیرد تا بتوانند اشکال مختلف سه‌بعدی از تأثیر نور روی منطقهٔ اطراف را به‌خوبی مشاهده کنند.

 قلم نوری LED

 قلم نوری LED یک نوع قلم شارژی محسوب می‌شود که وقتی آن را روی صفحه فشار دهید، رنگ‌های روشنی را تولید می‌کند.

 قلم نوری با نمایشگر و بدون نمایشگر

 قلم نوری با نمایشگر سهولت به‌مراتب بالایی را در مقایسه با نمونهٔ بدون نمایشگر دارد. در این نوع قلم‌ها شما هم می‌توانید حرکت دست خود را ببینید و صفحه‌نمایش را. در نتیجه تسلط بیشتری روی کاری که انجام می‌دهید خواهید داشت. این نوع قلم‌ها اندازهٔ بزرگی دارند و بیشتر برای کارهای درون خانه و ثابت مناسب هستند چرا که جابه‌جایی آن‌ها کمی سخت است.

 قلم‌های بدون نمایشگر، با پد عرضه شده و به کامپیوتر متصل می‌شود. در نتیجه شما اصلاً نمی‌توانید به‌صورت هم‌زمان هم به صفحه مانیتور نگاه کنید و هم حرکت دست خود را زیر نظر داشته باشید. البته مزیت این نوع قلم‌ها این است که کوچک و قابل‌حمل هستند اما در مقایسه با نمونه‌های با نمایشگر به‌صورت کلی محدودیت‌های بیشتری دارند.

یک نمونه قلم نوری بدون نمایشگر
قلم نوری بدون نمایشگر
قلم نوری با نمایشگر
قلم نوری با نمایشگر

راهنمای خرید قلم نوری مناسب

 اگر مطمئن شدید قلم نوری دقیقاً همان چیزی است که نیاز دارید، حال باید به سراغ موارد زیر بروید:

 قیمت:

مهم‌ترین فاکتور قیمت است چرا که هرچه پول بیشتری بپردازید، قلم مناسب‌تری تهیه می‌کنید که قابلیت‌های بیشتری دارد. البته باید ببینید کارتان به چه فاکتوری نیاز دارد و به دنبال همان فاکتورها درون قلم موردنظر باشید. قطعاً خرید یک‌قلم گران‌قیمت که بیش از نیمی از قابلیت‌های آن فراتر از نیاز شماست کاری منطقی نخواهد بود.

 حساسیت به فشار و زاویه:

مورد بعدی به خود قلم مربوط می‌شود. حساسیت به فشار نخستین مورد است که باید حتماً در بررسی‌ها و مشخصات فنی یک محصول به آن دقت کنید تا متوجه شوید رفتار آن در مقایسه با فشارهای مختلف چگونه است تا درست‌ترین انتخاب را داشته باشید. همچنین حساسیت قلم به زاویه هم اهمیت ویژه‌ای دارد چرا که با تغییر زاویهٔ آن، تن رنگ و ضخامت هم تغییر می‌کند.

 زمان تأخیر:

زمان تأخیر همان‌طور که در ماوس‌ها هم اهمیت زیادی دارد، در هنگام خرید یک‌قلم نوری هم باید موردتوجه قرار بگیرد. زمان تأخیر در واقع بیانگر سرعت ارتباط قلم با پد است که هرچه پایین باشد یعنی شما تجربهٔ نزدیک‌تری به قلم و کاغذ واقعی خواهید داشت.

 وضوح:

اگر وضوح یک‌قلم بالا باشد، اشکالی که ترسیم می‌کنید نرم و به دنیای واقعی نزدیک‌تر هستند. اما اگر این میزان پایین باشد، تصاویر به‌صورت پیکسلی و پله‌پله به نمایش در می‌آیند و ظاهر جذابی ندارند.

 کلید میان‌بر:

اگر برای شما مهم است که هنگام انجام یک کار، یک سری از کارهای دیگر را هم بدون طی‌کردن مراحل مختلف انجام دهید، پس داشتن کلید میان‌بر قابل شخصی‌سازی روی قلم هم یکی از نکاتی است که باید به آن دقت داشته باشید.

 ابعاد سطح فعال:

حتماً دقت کنید مساحت سطح فعال یک‌قلم باید متناسب با مساحت سطح نمایشگر شما باشد. در غیر این صورت یا سرعت نشانگر خیلی کند (سطح نمایشگر کوچک‌تر باشد) خواهد شد و یا خیلی تند (سطح نمایشگر بزرگ‌تر باشد).

هدف از خرید قلم‌نوری

هدف چیست؟ مهم‌ترین پرسشی که باید از خود داشته باشید این است که اصلاً چرا قصد خرید قلم نوری را دارید و آیا این محصول می‌تواند نیاز شما را برطرف کند؟ اگر معلم هستید یا پزشک، باید به‌وضوح بیشتر اهمیت بدهید و زاویه و حساسیت به فشار خیلی مهم نیست. اما اگر طراح حرفه‌ای هستید، استفاده از قلمی که تمامی فاکتورهایی که ذکر خواهد شد به شما توصیه می‌شود.

قلم نوری

تفاوت های یک قلم نوری 1 میلیونی با 20 میلیونی در چیست؟

سه عامل به‌شدت تأثیر گذار بر روی قیمت یک قلم نوری عبارت‌اند از:

 • اندازه محدوده طراحی:

هرچه صفحه بزرگ تر باشد، قیمت آن نیز بیشتر می‌شود

 • وجود صفحه نمایش

 • قدرت پردازش

 معرفی چند نمونه قلم نوری

 در حال حاضر، باتوجه‌به پیشرفت فناوری، تعداد زیادی از شرکت‌ها قلم‌های نوری مختلفی را تولید می‌کنند. در زیر، چند نمونه از معروف‌ترین قلم‌های نوری را معرفی می‌کنم:

 1. Wacom Bamboo Spark

 این قلم نوری به همراه یک دفترچه یا کاغذ هوشمند عرضه شده است که به‌صورت دیجیتال متن را ذخیره می‌کند. این قلم نوری، دارای اتصال به بلوتوث بوده و با تلفن همراه و تبلت‌های مختلف سازگار است.

wacom bamboo sparks 1
 1. Livescribe 3 Smartpen

 این قلم نوری دارای قابلیت ضبط صدا و همچنین ذخیره‌سازی متن است. با استفاده از این قلم، می‌توانید متن را روی کاغذ نوشته و به‌صورت دیجیتال آن را ذخیره کنید.

Livescribe 3 Smartpen 1
 1. Sony DPT-RP1/B Digital Paper

 این قلم نوری برای استفاده در برگه‌های بزرگ‌تر طراحی شده است. با این قلم می‌توانید روی برگه‌های بزرگ‌تر نوشته و آنها را به‌صورت دیجیتال ذخیره کنید.

Sony Digital Paper
 1. Apple Pencil

 این قلم نوری برای استفاده با دستگاه‌های آیفون و آی‌پد طراحی شده است. با استفاده از این قلم می‌توانید روی صفحه نوشتاری دستگاه خود نوشته و آن را به‌صورت دیجیتال ذخیره کنید.

ipadstylus 2048px 495
 1. Remarkable 2

 این قلم نوری، برای استفاده در کتابخانه‌ها و محیط‌های آموزشی طراحی شده است. با استفاده از این قلم، می‌توانید روی کاغذ الکترونیکی نوشته و آن را به‌صورت دیجیتال ذخیره کنید.

remarkable 2 test hardware toll abo modell stoesst gegenliebe 332085
 1. هویون مدل RTE-100

 این قلم نوری هویون یک دستگاه بسیار کوچک است که از قابلیت‌هایی نظیر قلم نسل جدید PW400, نرخ پاسخگویی ۳۰۰, تاچ بار برای زوم و زوم اوت، تاچ کی و کیفیت ساخت بسیار بالا بهره می‌برد. این قلم در صورت کشیدن روی صفحه خط‌وخش نمی‌اندازد و وزن پایین آن هم باعث شده کارکردن با آن بسیار راحت باشد.

d3c120a36afede695b0fbc9d58298650
 1. تبلت گرافیکی هویون مدل H950P به همراه قلم نوری

 تبلت H950P یکی از جدیدترین تبلت‌های برند هویون است. کیفیت ساخت این تبلت بسیار بالاست به‌گونه‌ای که هم استحکام بالایی دارد و هم وزن آن پایین است تا جابه‌جایی آن کار سختی نباشد. قلم نوری بدون باتری این تبلت هم از ۸۱۹۲ سطح فشار برخوردار است که با نرخ پاسخ‌دهی RPS 233 و رزولوشن LPI 5080 شرایط خوبی برای کار هنرمندان به وجود می‌آورد.

%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%81%DB%8C%DA%A9%DB%8C %D9%87%D9%88%DB%8C%D9%88%D9%86 %D9%85%D8%AF%D9%84 H950P %D8%A8%D9%87 %D9%87%D9%85%D8%B1%D8%A7%D9%87 %D9%82%D9%84%D9%85 %D9%86%D9%88%D8%B1%DB%8C e1693911942977
 1. تبلت گرافیکی پرووان مدل PDT6001 به همراه قلم نوری

 قلم نوری پرووان مدل PDT6001 یکی از محصولات باکیفیت و محبوب موجود در بازار است که به لطف قابلیت‌های متنوع، عملکرد قابل‌قبولی را از خود به نمایش می‌گذارد. ابعاد ۱۹۳×۱۴۳ میلی‌متری نمایشگر سبب شده تا فضای کافی برای کار در اختیار شما قرار بگیرد. هشت کلید میان‌بر قرار گرفته روی صفحه لمسی و البته دو کلید فیزیکی در نظر گرفته شده روی قلم، کمک بسیار شایانی در کاربردی‌تر شدن این محصول می‌کند. وزن مناسب ۳۲۴.۳ گرمی این محصول هم سبب شده تا هیچ مشکلی در راستای جابه‌جایی آن نداشته باشد.

PDT6001 e1693912235157
 1. اکس پی-پن مدل Deco 01 V2

 قلم نوری مدل «Deco 01 V2» محصولی از شرکت XP.Pen است که از طریق رابط USB به رایانه متصل می‌شود و شما را در رسم انواع طرح‌های گرافیکی همراهی می‌کند. روی قلم Deco 01 V2 دو کلید قرار گرفته که یکی از این آن‌ها قلم را از حالت نوشتن به پاک‌کن تغییر می‌دهد. کلید دیگر هم مانند راست کلیک ماوس عمل می‌کند. روی تبلت این محصول، ۸ کلید قابل‌برنامه‌ریزی قرار دارد که کاربری بسیار آسانی را رقم می‌زند.

%D8%A7%DA%A9%D8%B3 %D9%BE%DB%8C %D9%BE%D9%86 %D9%85%D8%AF%D9%84 Deco 01 V2
 1. هویون مدل PW517

 اگر به دنبال خرید تک قلم هستید، قلم نوری هویون مدل PW517 می‌تواند گزینهٔ جذابی باشد. این قلم بسیار حرفه‌ای است و در نتیجه قیمت نسبتاً بالایی هم دارد. اما شما می‌توانید با پرداخت نیمی از هزینهٔ آن، قلم نوری هویون مدل PW310 را تهیه کنید که آن هم از امکانات خوبی برخوردار است. تفاوت آن‌ها هم این است که مدل گران‌تر سنگین‌تر بوده و کیفیت ساخت بهتری دارد. همچنین روی آن دو کلید تعبیه شده اما در مدل ارزان‌قیمت خبری از کلید نیست.

%D9%85%D8%AF%D9%84 PW517 e1693912404259

 این تنها چند نمونه از قلم‌های نوری هستند که در بازار موجود هستند و هر کدام از آنها دارای ویژگی‌ها و قابلیت‌های خاص خود هستند. قبل از خرید قلم نوری، بهتر است باتوجه‌به نیاز خود، محصولات مختلف را مقایسه کرده و بهترین انتخاب را برای خود انجام دهید.

قلم نوری چه تفاوتی با ماوس دارد؟

 شکل ارگونومیک

 به‌خاطر طراحی خاص موس‌ها، کار مداوم با این ابزار باعث خستگی مچ دست می‌شود. ضمن اینکه شکل حرکتی دست را نیز محدود می‌کند. این مشکل به‌واسطهٔ شکل طراحی قلم‌های نوری به طور کامل برطرف شده است. قلم‌های نوری به شکلی ارگونومیک طراحی و ساخته می‌شوند. در نتیجه هنگام کارکردن با آن‌ها حرکات مچ دست محدود نمی‌شود و راحتی بیشتری به ارمغان می‌آورد.

 حساسیت به میزان فشار

 مهم‌ترین تفاوت قلم نوری با موس در همین مسئله نهفته است. طراحی انجام‌گرفته در قلم‌های نوری به‌نوعی است که به میزان فشار دست نیز واکنش نشان می‌دهند. حساسیت به فشار در حالت عادی شاید چندان اهمیتی نداشته باشد اما برای طراحان و کسانی که با پردازش تصویر سروکار دارند، یک امتیاز مهم به‌حساب می‌آید. به زبان ساده وقتی قلم را با فشار بیشتری روی صفحه حرکت دهید، خط رسم شده پررنگ‌تر و ضخیم‌تر خواهد بود. و بالعکس اگر قلم را با فشار کمی روی صفحه حرکت دهید، خط رسم شده کم‌رنگ‌تر و نازک‌تر می‌شود.

 انجام طراحی‌های پیچیده

 کسانی که در کار طراحی هستند، به طور مسلم با محدودیت‌های حرکتی موس‌ها آشنایی دارند. هرچقدر هم که در کار خود مهارت داشته باشید، باز هم ترسیم برخی خطوط به کمک موس با محدودیت‌های حرکتی همراه است. اینجاست که قلم‌های نوری به کمک طراحان می‌آیند. کاربرد قلم نوری در گرافیک مثل طراحی روی یک صفحۀ کاغذ ساده است: به همان شیرینی و لذت بخشی. طراحی ارگونومیک قلم نوری امکان حرکت‌های پیچیده را به کاربر می‌دهد و تسلط او را روی طراحی بیشتر می‌کند.

 دقت بالاتر قلم نوری

 هرچقدر که کاربر در کارکردن با موس مهارت داشته باشد، همچنان میزان دقت قلم‌های نوری نسبت به کارکردن با موس بالاتر می‌آید. دلیل این مسئله نیز به شکل طراحی قلم نوری و حساسیت بالای آن نسبت به حرکت‌های عرضی، طولی و میزان فشار وارده برمی‌گردد.

 حساسیت زاویه‌ای قلم نوری

 ویژگی دیگر قلم‌های نوری، حساس‌بودن آن‌ها نسبت به زاویهٔ رسم خطوط است. اکثر قلم‌های موجود در بازار حساسیت زاویه‌ای 60 درجه‌ای دارند. به این معنا که اگر قلم را با زاویه 60 درجه نسبت به صفحه تبلت بگیرید، بازهم می‌توانید خطوط موردنظرتان را رسم کنید. تغییر زاویه باعث رسم خطوطی با ویژگی‌های متفاوت می‌شود. این مسئله برای ترسیم جزئیات طراحی اهمیت پیدا می‌کند.

تفاوت قلم‌نوری و موس

تفاوت قلم نوری با قلم هوشمند چیست؟

 قلم‌های هوشمند، دستهٔ دیگری از قلم‌های لمسی هستند. قلم‌های دیجیتال، قلم‌های خازنی، قلم‌های بلوتوثی و استایلوس‌ها از دیگر انواع قلم‌های موجود در بازار هستند. این مدل‌ها را نباید با قلم نوری اشتباه گرفت. مهم‌ترین تفاوت قلم نوری با تمام این مدل‌ها، حساسیت به فشار قلم نوری و وابسته بودن آن به یک تبلت گرافیکی است. درحالی‌که دیگر قلم‌های لمسی برای اغلب دستگاه‌های لمسی هوشمند قابل‌استفاده هستند.

stylus wireless pen digital device

سخن پایانی

 در نتیجه، قلم نوری یک ابزار ورودی کامپیوتر است که برای انتقال داده‌ها به کامپیوتر استفاده می‌شود. این ابزار نسبت به فشار حساس است و می‌تواند در ترسیم خطوط با ضخامت‌های مختلف مورداستفاده قرار گیرد. قلم نوری برای طراحان، هنرمندان و کسانی که به دنبال دقت بالاتری در کار با کامپیوتر هستند، گزینه‌ای مناسب است. امیدوارم این وبلاگ برای شما مفید واقع شود. 😊

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!
Digital Paper tablet

کاغذ دیجیتال چیست؟ راهنمای خرید کاغذ دیجیتال

آنچه در این پست میخوانید معرفی کاغذ هوشمند مزایا و معایب کاغذ هوشمند قلم‌های خاص و سنسورهای کاغذ هوشمند 1….

بیشتر بخوانید
ویدئو پروژکتور

ویدئو پروژکتور | راهنمای استفاده از ویدئو پرژکتورها در کلاس درس

آنچه در این پست میخوانید ویدئو پروژکتور چیست؟ چرا از پروژکتور استفاده می‌کنیم؟ مزایای استفاده از ویدئو پروژکتور تجربه تماشای…

بیشتر بخوانید
A man who works with a smart board

تخته هوشمند – ویژگی های تخته هوشمند چیست؟

تخته هوشمند: آشنایی با تکنولوژی مدرن آموزش و کاربردهای آن در مدارس و محیط‌های آموزشی. در اینجا تمام جوانب مهم تخته هوشمند، از نصب و تنظیم تا بهترین روش‌های استفاده در تدریس و یادگیری را مرور می‌کنیم

بیشتر بخوانید

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

برای ارسال نظر لطفا ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.